Jöhet a Tesla újabb nagy dobása, a Megapod, de több sebből vérzik a terv
HVG
2026-06-22 17:03
A jövőben nagyobb szeletet hasítana ki Elon Musk cége, a Tesla a mesterséges intelligencia piacából. Az Electrek beszámolója szerint a vállalat a Megapod nevet védetné le az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatalával, ami egy, a mesterséges intelligenciát futtató adatközponthoz készülő moduláris hardvert takar.
A kérelem egy komplett, önálló informatikai rendszert ír le az AI-alapú munkaterhelések kiszolgálásához. A Megapod a benyújtott dokumentum szerint nagyon egyszerűen fogalmazva egy olyan építőelem, amit az AI-t futtató adatközpontokban lehet elhelyezni – például akkor, ha gyorsan bővíteni akarják az egységet, de akár „össze is lehet legózni” ilyenekből egy komplett adatközpontot.
A spanyol viaszt azonban nem a Tesla találta fel. A piacon van már egy ilyen egység, amit az Nvidia készített: ez az Nvidia GB200 NVL72. Ez egy folyadékhűtéses, rackbe szerelhető rendszer, amely 72 Blackwell GPU-t és 36 Grace processzort tartalmaz, és egyetlen óriási GPU-ként viselkedik. Az Nvidia DGX SuperPOD ezeket a rackeket olyan klaszterekbe rakja, amelyek több mint 9000 GPU-t tartalmaznak.
Emellett ott van a Dell, ami ugyanezen a platformon építi a saját egységét, a PowerEdge XE9712-t, a Supermicro pedig GB200 NVL72 SuperCluster néven árulja a saját megoldását.
https://hvg.hu/tudomany/20260616_adatkozpont-epitese-tiltakozas-mesterseges-intelligencia
A lap szerint a Teslának nemcsak a konkurens eszközök megléte jelenthet problémát, hanem az is, hogy van már egy MegaPod nevű termék. Ezt a Submer nevű vállalat forgalmazza, ami lényegében egy 12 méteres, előre gyártott adatközpont, ám ennek ellenére a Tesla megkaphatja a név védelmét, mivel egy másik termékkategóriában (számítógépes hardver) nyújtotta be azt.
Hogy mennyire jöhet be a Tesla elképzelése az AI-piacon, egyelőre kérdéses. Egyfelől azért, mert a Tesla nem egy hardvergyár, ő maga is az Nvidia ügyfele. Másfelől az sem elhanyagolható tény, hogy az AI betanítására készített szuperszámítógépét, a Dojot 2025 augusztusában leállította, a Dojo 2 terveit pedig „evolúciós zsákutcának” nevezte Elon Musk. Ez így összességében azért nem a legjobb referencia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát .