← Vissza

news.bsdnet.hu

Akár már kedden dönthetnek a védett ár kivezetéséről

Magyar Hang 2026-06-22 17:22
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! Ruff Bálint miniszterelnök-helyettes hétfőn kivételes eljárást kezdeményezett az üzemanyagok védett árainak kivezetését célzó törvényjavaslat tárgyalására. Amennyiben a képviselők támogatják a gyorsított pályát, a jogszabály akár már kedden hatályba léphet, végleg lezárva a hatósági árak időszakát – írja az  Economx . A kormány hivatalos indoklása szerint a piacon elérhető üzemanyagok árai az elmúlt időszakban nemcsak megközelítették a korábban rögzített hatósági szintet, hanem bizonyos esetekben már alul is múlják azt. Emiatt a kabinet úgy ítéli meg, hogy a rögzített árak rendszerének fenntartása a jelenlegi piaci környezetben már egyáltalán nem indokolt. A Ruff Bálint által benyújtott kivételességi javaslat értelmében a törvényalkotási folyamat drasztikusan felgyorsul, az összevont parlamenti vitát kedden reggel, első napirendi pontként bonyolítják le. A zárószavazásra és a végső döntésre szintén kedden, legkorábban 11 óra 10 perckor sor kerülhet. A védett üzemanyagárak intézményét még az Orbán-kormány vezette be március 9-én, a nemzetközi energiabiztonsági válságra és az ukrajnai háború gazdasági kockázataira hivatkozva. A szabályozás a 95-ös benzin bruttó kiskereskedelmi árát 595 forintban, a gázolajét pedig 615 forintban maximalizálta a magyar rendszámú járművek számára. A Tisza-kormány mostani javaslata – amelyet Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter jegyez – a jövőre nézve rugalmasabb rendszert fektetne le. A törvénymódosítás felhatalmazást adna arra, hogy a mindenkori miniszter rendeleti szinten, a piac változékonyságát követve reagálhasson, és szükség esetén újra hatósági árat állapíthasson meg.
Eredeti cikk megtekintése →