← Vissza

news.bsdnet.hu

Exkluzív interjú Kubatov Gáborral: Marad-e a Fradi elnöke, miután a Fidesznél mindenről lemondott?

Blikk 2026-06-22 17:30
Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke, a Fidesz korábbi pártigazgatója és alelnöke hosszú idő után a Blikknek szólalt meg először a Fradi-város körüli feljelentésről, a zöld-fehér klub igencsak bizonytalan jövőjéről és az elvesztett választásokról. Csontos Róbert Főszerkesztő-helyettes Ezeket látta már? - Manapság elég nehéz különválasztani a sportot és a politikát. Mennyiben érinti a Ferencvárost a kormányváltás? Kubatov Gábor: Nem tudjuk még pontosan, mert a mi költségvetésünk az sportévről sportévre szól, és nem lehet tudni, hogy pontosan milyen szándékai vannak az új kormányzatnak. Ami szerencse, hogy én kifejezetten jó viszonyt ápolok az új sportállamtitkárral, van köztünk, azt hiszem, egy kölcsönös tisztelet. Nyáron lesz egy találkozónk, amikor tisztázni tudjuk legalább a fő irányokat. - Pénzben lehet kifejezni, hogy mennyit veszít a klub a Tisza győzelmével? Kubatov Gábor: Szerintem nem. Sok minden mozog a költségvetésünkben . Nem tudjuk például, hogy lesz-e magyar szabály. Van egy-két vitatott játékosunk, akik tavaly letették az állampolgársági esküt, magyarok lettek, de lehet, hogy a következő szezonban már nem fognak magyarnak minősülni. És ezzel az egésszel nem lenne semmi baj, de nekem van egy elvi álláspontom, hogy a visszamenőleges jogalkotás nem túl tisztességes. Ez a politikában is igaz, meg a sportban is. De ugyanilyen problémás kérdés szerintünk a tévéközvetítési jogokból befolyó összeg elosztása. Mert ha a tavalyi szezon harminc legnézettebb tévés meccséből huszonkilenc a Fradi meccse volt, akkor mi miért kapunk ugyanannyi pénzt a közvetítésekből, mint mondjuk a Zalaegerszeg? És akkor Szerencsejáték Zrt. vagy az MVM támogatásáról még nem is beszéltünk. Közel háromezer sportoló van a klubban, nagyjából háromszáz edzővel. Az háromszáz család. Nekik nem tudom azt mondani most, hogy talán bejön a várt pénz, talán nem... - Hol kell szorosabbra húzni a nadrágszíjat? Kubatov Gábor: A negyvenvalahány fős játékoskeretünk labdarúgásban le kell csökkenteni nagyjából harmincra. Mi évek alatt játékosokba fektettünk pénzt, vettük őket viszonylag olcsón, próbáltuk kölcsönadogatni, befuttatni őket, és aztán ezen pénzt keresni. Ez egy virágzó üzlet volt. Mert amióta Hajnal Tomival dolgozunk, azóta összességében 13 millió eurót, vagyis 4,6 milliárd forintot kerestünk. - Most a focit említi, pedig a Fradinak van jó pár másik, sikeres szakosztálya: a férfi vízilabdázók többszörös Bajnokok Ligája-győztesek, a női csapat idén Final Fourba jutott, a női kézilabdázók is évek óta ott dörömbölnek a Bajnokok Ligája négyes döntőjének kapuján. Fent lehet tartani ezeket a csapatokat ilyen színvonalon? Kubatov Gábor: Az ő költségvetésük egy jól körülhatárolt, szponzorok által megtámogatott költségvetés , úgyhogy szerintem szerintem azzal nincs gond. Én csodálkoznék, hogyha az új kormányzatnak az lenne az elképzelése, hogy nem kell nemzeti büszkeség, amit a Ferencváros vízilabdacsapata behoz, nem kell nemzeti büszkeség, amit a női kézilabdacsapat be tud hozni, aminek egyébként egy jelentős része a magyar kézilabda-válogatottnak is a gerince. - Térjünk rá a Fradiváros-projectre. A rendőrséghez továbbította hűtlen kezelés bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt az Állami Számvevőszék azt a beadványt, amelyet a Ferencváros egyik szurkolója küldött meg neki korábban a Fradiváros-projekttel kapcsolatban. 25 milliárdos állami támogatásból végül nem valósult meg a Fradiváros... Kubatov Gábor: A helyzet az, hogy úgy beszélnek a Fradiról, mint egy gittegyletről. A Fradinak nagyon komoly felügyelőbizottsága van, ők mindig komolyan veszik a feladatukat. Tehát ez nem úgy van, hogy én odamegyek, aztán azt csinálok a pénzzel, amit akarok. A Fradivárosról csak annyit, hogy az egy kiváló projekt volt, talán a legnagyobb fájdalom, hogy azt nem hajthattuk végre. Egy nagyon komoly előkészítő munka volt, évekig tárgyaltunk a szakosztályokkal, mire van szükségük, racionális tervet készítettünk egy nagyon komoly tervezőirodával, nagyon komoly jogászokkal, nagyon komoly fővárosi egyeztetésekkel. Gyakorlatilag háromhavi munka kellene, hogy a kiviteli terveket meg lehessen csinálni. Csakhogy közben olyan helyzetbe került az európai gazdasága háború miatt, hogy minden magyarországi fejlesztést leállítottak, aminek nem volt megnyitott építési naplója. Nekünk nem volt, ezért ezt nem tudtuk befejezni. De a Fradivárosra fordított pénz minden fillérje a Ferencvárosban van, méghozzá pont úgy, hogy a magyar állam az adott támogatást nekünk megadta. Ezért aztán minden vizsgálat elé, minden nyomozás elé én tiszta szívvel és teljesen transzparensen állok oda. Ebből nekem, a felügyelőbizottságnak vagy a Fradi vezetésének semmiféle problémája nem lesz. - Öntsünk tiszta vizet a pohárba a vezetőedző Robbie Keane távozásával kapcsolatban... Kubatov Gábor: Robbie-val nagyon őszintén beszéltünk a lehetőségekről. Megmondtuk, hogy kisebb kerettel és csökkentett bérköltségekkel kell dolgoznia az idei évben. Nem tudunk igazolni pénzért, csak ingyen igazolható játékost, és neki kellett eldöntenie, hogy ő ilyen helyzetben marad-e velünk vagy sem. Üljünk át az ő székébe, mert az is az is egy érdekes perspektíva, hogy ő mit lát. Ő egy kiváló edző volt Izraelben, bajnokot csinált, eljött Magyarországra, magyar bajnokot, aztán utána magyar kupagyőztest csinált. Tehát, az ő edzői karrierje fölfelé ível, most nem lehet megtörni, Ezért aztán ő a távozás mellett döntött. Sajnálta nagyon, szerette Budapestet, a klubot, a szurkolókat, de végül érthető volt, hogy így döntött. - Térjünk át az ön személyére. Ősszel tisztújító kongresszus lesz a Ferencvárosnál . és a hírek szerint jelölteti magát újra az elnöki posztra. Szereti annyira ezt a klubot, hogy adott esetben, ha a klub érdeke ezt kívánná, akkor hátrébb lépne? Ha mondjuk jelentkezne egy befektető, aki a milliárdokért azt kérné, hogy ő legyen a Fradi elnöke... Kubatov Gábor: Nekem mindig a Fradi érdeke volt az első. Ha a Fradinak ez lenne az érdeke, hogy olyan tulajdonos, olyan szponzor, olyan ember kerülne ide, aki méltó erre a posztra, akkor természetesen hátrébb tudnék lépni. - A politikában már megtette ezt: a Fidesz kongresszusán lemondott a pártelnöki és alelnöki posztjáról. Miért? Kubatov Gábor: Mert én 25 éve dolgozom ebben a szolgálatban, és ezalatt nem voltam egy hétnél soha többet nyaralni. Az erőm végére jutottam, és a politikából kilépni, szerintem úgy, hogy az ne legyen mondjuk árulás egy közösséggel szemben, akkor ciklusról ciklusra lehet. Sok szempont vezérelt, 60 esztendős vagyok, úgyhogy jó lenne még egy kis időt a Balatonnál meg az Adrián eltölteni. Van 100 félretett könyvem az ágyam mellett, azokat is szeretném elolvasni. Nem tudok még korcsolyázni, szóval van egy csomó olyan tervem, hogy miket kell még csinálnom. - Orbán Viktor mit szólt hozzá, amikor közölte vele a tervét? Kubatov Gábor: Egy nagyon jó beszélgetés volt köztünk, és ő elfogadta a döntésemet. Fel vagyok szabadulva, meg vagyok könnyebbülve az egész helyzettől. Teljesen szokatlan, hogy az embernek vannak olyan napjai, hogy nincs felelősség, nem történik semmi, nincs rajtam időnyomás. - Visszatérve a választásra: rájött már, mi volt a Tisza elsöprő sikerének a titka? Kubatov Gábor: Hát, ennek szerintem számtalan oka van. Először is mindig magunkban kell keresni a hibát. Most ezt nem feszegetném vagy boncolgatnám, egy dolog biztos, hogy egy olyan technológiai változás történt a politikában, amit mi szerintem nem nem tudtunk vagy nem jól követtünk le. Ez pedig a közösségi média hatása. Ebben ők jobbak és ügyesebbek voltak. - Akkor ezek szerint idejétmúltak a Kubatov-listák? Átvette a helyüket a közösségi média? Kubatov Gábor: Én szeretem, ha az emberek beszélgetnek egymással, ha van személyes kapcsolat. Csak az a nagy kérdés, hogy az emberek akarják.e ezt, vagy kimerül számukra a beszélgetés a közösségi médiában? Ezeket kell végiggondolni, és ezeket kell kutatni. - Kívülről úgy tűnik, hogy a Fidesz még nem érzi magát otthon ellenzéki szerepben. Amikor példáéul az élőben közvetített átadás-átvétel volt, a korábbi miniszterek félős kisgyerekként tűrték a sértegetéseket... Kubatov Gábor: Szerintem ez így volt helyes, hiszen magyar hazafiak álltak ott. Nem rikácsoltak, elvégezték a munkájukat, odavitték, amit oda kellett vinni. Meglepő módon sokan erről beszélnek, de arról, hogy egyébként az átadás-átvétel megtörtént hiánytalanul és hibátlanul, arról nagyon kevesen beszélnek. És szerintem ez egy jó taktika volt, mert van egy határ, amit nem szabad átlépni szerintem. Én a legjobban a belügyminisztert sajnáltam, hogy Pintér Sándort, aki aztán tényleg a rendszerváltás óta a legnagyobb lépéseket tette, hogy a közbiztonság helyreálljon, vele is így viselkedtek. Miközben Belgrádban bűnbandák rohangálnak, Bécsben drogmaffia van, addig Budapesten a legnagyobb biztonságban lehet élni, és ez Pintér Sándor érdeme. - A politikai tisztségeiről lemondott, a Fradinál társadalmi munkában dolgozik elnökként. Miből fog megélni? Kubatov Gábor: Nagyon sok ajánlatom és érdekes ötletem van. Más pártot szolgálni nem akarok, pedig lenne politikai lehetőség is, úgyhogy egyelőre várok. Huszonöt év alatt az ember sok mindent megtanult, lenne céges ötletem is, de még várok. Ott van a már említett száz könyv, először azokon legyek túl...
Eredeti cikk megtekintése →