← Vissza

news.bsdnet.hu

Ursula von der Leyenék megkönyörültek Románián: rányitották a pénzcsapokat, több milliárd eurót utalnak kedden – ámulva nézni Magyarország

VG 2026-06-22 17:51
Románia kedden újabb 2,3 milliárd eurót kap az Európai Unió helyreállítási alapjából. A kifizetéssel az ország már a teljes rendelkezésre álló keret több mint 60 százalékát hívhatja le. Újabb jelentős uniós forráshoz jut Románia: Alexandru Nazare pénzügyminiszter-jelölt bejelentése szerint kedden 2,3 milliárd euró érkezik az ország számlájára a Nemzeti Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervből (PNRR). A politikus a parlamenti meghallgatásán közölte, hogy a kifizetés a helyreállítási program egyik fontos állomása, miközben a román kormány már a következő részletek lehívására készül. A negyedik kérelem összesen 38 mérföldkövet és 24 célkitűzést tartalmazott. Az Európai Bizottság május 14-én kedvezően értékelte a teljes csomagot, ráadásul felfüggesztések nélkül, ami azt jelenti, hogy Románia minden vállalt feltételt teljesített az adott szakaszban. A PNRR jelenlegi keretösszege 21,41 milliárd euró. Ebből 13,57 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, míg 7,84 milliárd euró kedvezményes hitel formájában áll rendelkezésre. A mostani és a korábbi kifizetések együttesen már közel 12,97 milliárd euróra emelik a Romániába érkezett összeget, beleértve az előfinanszírozást is. Az Economedia számításai alapján azt jelenti, hogy az ország a teljes keret mintegy 61 százalékát már lehívta. Nazare szerint a következő két hónap döntő jelentőségű lesz. A román államnak minden erejével arra kell koncentrálnia, hogy a lehető legtöbb projektet teljesítse és a lehető legtöbb forrást lehívja még a határidők előtt. Az európai menetrend szerint a PNRR-ben vállalt mérföldköveket és célkitűzéseket legkésőbb 2026. augusztus 31-ig kell teljesíteni, az utolsó kifizetési kérelmet pedig szeptember 30-ig kell benyújtani az Európai Bizottságnak. A pénzügyminiszter-jelölt arról is beszélt, hogy jelenleg nem számolnak áfaemeléssel 2026-ban. Emellett megerősítette, hogy a 2026 végére tervezett IMCA megszüntetése is szerepel a kormányprogramban. Szerinte erre azért van szükség, hogy kiszámíthatóbb gazdasági környezet alakuljon ki 2027-re, és új magánberuházások induljanak el. Emiatt Bukarest célja, hogy a még elérhető uniós milliárdokat teljes mértékben felhasználja, miközben a költségvetési hiányt is a tervezett 6,2 százalékos szint közelében tartja. A most érkező 2,3 milliárd euró így nem csupán egy újabb uniós utalás, hanem az egyik utolsó nagy lehetőség arra, hogy Románia felgyorsítsa fejlesztéseit és megerősítse gazdasági pozícióját az uniós támogatási ciklus végéhez közeledve. Így lett bezzeg-Romániából szegény Románia: bajban a Dacia, bajban a gazdaság, teljes a politikai zűrzavar Recesszióban a gazdaság, bóvli kategóriába kerülhet az államadósság hitelminősítése, 10 százalék felett az infláció, elúszni látszanak az uniós pénzek. Románia Európa betege lett – mintha a görög válság ismétlődne meg .
Eredeti cikk megtekintése →