Memóriaválság: már a „retro” RAM-ok ára is az egekben
IT Business
2026-06-22 17:56
A globális memóriapiaci válság új fordulatot vett: a vásárlók egyre nagyobb számban fordulnak az úgynevezett „örökölt” (legacy) termékekhez, például a DDR2 és DDR3 memóriákhoz, hogy kielégítsék igényeiket – állítja a tajvani piackutató vállalat, a TrendForce. Közben egyes hardvergyártók termékeik áttervezésén dolgoznak, hogy régebbi DDR2 és DDR3 memóriakomponenseket használhassanak.
A cég szerint a DRAM-vásárlók egyre inkább a régebbi memóriatípusok felé fordulnak annak érdekében, hogy nagyobb mennyiségű beszállítói kapacitást biztosítsanak maguknak. Ez jelentős áremelkedést okoz többek között a DDR2 és DDR3 komponensek piacán.
Az IT-szakemberek számára aligha újdonság, hogy a mesterséges intelligencia körüli fellendülés arra ösztönözte a memóriachip-gyártókat, hogy gyártókapacitásaikat a jóval nyereségesebb HBM (High Bandwidth Memory) és szerveres DRAM termékekre összpontosítsák, amelyek az AI-infrastruktúrák működtetéséhez szükségesek. Ennek következtében hiány alakult ki azokból a tömegpiaci memóriatípusokból, amelyeket a PC-k, okostelefonok és számos egyéb elektronikai eszköz használ.
Az eredmény: a DDR4 és DDR5 memóriamodulok ára jelentősen megemelkedett – már ha egyáltalán beszerezhetők. Emiatt a számítógépek és más hardvereszközök ára jelentősen nőtt.
Visszalépés a régebbi technológiákhoz
A TrendForce szerint a hétköznapi DRAM-komponensek tartós hiánya és a szerződéses árak gyors emelkedése arra késztette egyes hardvergyártókat, hogy költségcsökkentés céljából alacsonyabb memóriaspecifikációkra váltsanak. Bizonyos esetekben a DDR4-re épülő terveket DDR3-as megoldásokkal helyettesítik, míg egyes DDR3-alapú termékeket úgy terveznek át, hogy DDR2 memóriával működjenek.
Nehéz elképzelni, hogy a PC-gyártók napjainkban ilyen régi memóriatípusokkal szerelt számítógépeket szállítsanak, illetve hogy a modern processzorok egyáltalán támogassák ezeket. Valószínűbb, hogy a jelenség más eszközkategóriákban – például ipari rendszerekben, beágyazott elektronikákban vagy speciális berendezésekben – figyelhető meg.
A DDR2 ára rakétaként emelkedik
A piackutató cég becslése szerint a DDR2 memóriák szerződéses ára 2026 második negyedévében 55–60 százalékkal nőhet, amit a harmadik negyedévben további 35–40 százalékos emelkedés követhet.
A háttérben az áll, hogy az ügyfelek kétségbeesetten próbálnak megbízható beszállítási forrásokat biztosítani. Ennek érdekében vagy kisebb kapacitású konfigurációkat választanak, vagy régebbi memóriagenerációkhoz nyúlnak vissza. A kínálati hiány így már nemcsak a modern memóriapiacot érinti, hanem hullámként terjed tovább, és immár a régi DRAM-termékeket is elérte.
Tajvani gyártók a középpontban
A DDR2 komponensek legfontosabb beszállítói közé tartozik a tajvani Winbond és az Elite Semiconductor Microelectronics Technology (ESMT). A TrendForce szerint a Winbond fokozatosan kivezeti DDR2-termékeit, és gyártókapacitását a magasabb árréssel értékesíthető DDR3, DDR4 és LPDDR4 memóriák felé csoportosítja át.
Az ESMT ezzel szemben azt tervezi, hogy a rendelkezésére álló kapacitásokon belül a lehető legnagyobb mértékben növeli DDR2-termelését a tajvani Powerchip Semiconductor Manufacturing Corporation (PSMC) wafergyártó üzemeiben. Az iparági információk szerint a vállalat erőforrásait tudatosan erre a szegmensre összpontosítja, hogy növelje nyereségességét, és részben pótolja a Winbond piacról való visszavonulása miatt kialakuló kínálati hiányt.
Lassan érkezik a megoldás
A nagy memóriagyártók közül többen kapacitásbővítést terveznek, de a folyamat lassú lesz. A dél-koreai SK hynix célja, hogy a következő öt év során megduplázza szilíciumlapka-gyártási kapacitását. Az amerikai Micron Technology pedig arra számít, hogy új virginiai gyártóüzeme 2027-ben és 2028-ban „jelentős új kapacitásokat” állít majd szolgálatba.
Forrás: https://www.theregister.com