← Vissza

news.bsdnet.hu

Világhódító útra készül a Tesla musical – Müller Péter Sziámi: „Ami most történik, az maga a csoda!”

Blikk 2026-06-22 18:00
A világhírű szerb-horvát-amerikai Nikola Tesla Pomázhoz is kötődik, hiszen két évig itt élt. Jó évszázadot kell várni arra, hogy visszajöjjön ide, igaz, ezúttal teljesen más formában. Az éppen 170 éve született híres feltaláló annak idején találmányaival hódította meg a világot, most pedig hasonló tettre készül a róla készült magyar musical, amely hat évvel ezelőtt született, de a covid miatti kényszerűségből, hosszabb időre megszakadt a sikersorozat. Azóta viszont már hat országban mutatták be, mindenütt kirobbanó sikerrel. Temesi László Újságíró Ezeket látta már? Tavaly Dél-Koreában, a világ egyik legrangosabb musicalfesztiválján pedig felkerült a csúcsra, elhozta a fődíjat . Ez az óriási eredmény indította be a példátlan méretű érdeklődést világszerte. Erről beszéltek a szerzők Pomázon , a Tesla életút egyik fontos állomásán , abból az apropóból, hogy ősszel itt is bemutatják a Breier Farmon felállított szabadtéri színpadon. – Ami most a Tesla musicalünkkel történik, az maga a csoda! – újságolta Müller Péter Sziámi, Kossuth-díjas költő, dalszerző, énekes , a Tesla Végtelen energia című produkció dalainak szövegírója. – Több, mint hatvan zenés darabot fordítottam és írtam eddig, az egyikkel, a Mária evangéliumával, jelentős nemzetközi sikert értem el, de ami most kinéz, az példátlan az én életemben, de a hazai musical történetében is, ugyanis ez lesz az első magyar musical, amely meghódíthatja a világot, hiszen a dél-koreai siker után megnőtt az érdeklődés iránta az egész világon, főleg Ázsiában. A legnagyobb piacon, Kínában nagyon várják már a nézők. Azt is elmondta a Blikknek, hogy mielőtt hozzáfogott volna a dalszövegek megírásához, hónapokig készült Nikola Teslából, mindent elolvasott róla, amit lehetett, sőt – ezt már nevetve tette hozzá –, még régi FBI dokumentumokat is tanulmányozott. – A legizgalmasabb dalom a darabban – mondta -, amikor Edison és Tesla, azaz az egyenáram és a váltóáram harcát igyekeztem bemutatni . Úgy érzem, sikerült. A musical zenéjét Sebestyén Áron írta, aki elmondása szerint nagyon jól tudott együtt dolgozni Sziámival. – Rendszeresen küldtük egymásnak a zenei ötleteket, illetve a dalokat, amikhez a szöveget írta. Teljesen azonosulnunk kellett Tesla személyiségével a hónapok alatt, különösen az említett dalnál, amely a darab egyik csúcspontja, hiszen köztudott a Tesla és az Edison között kialakult feszültség. A két feltaláló óriás harca, tulajdonképpen a jó és a rossz küzdelme, ritkaságnak számít a tudomány történetében. Egressy Zoltán, a musical írója is, saját bevallása szerint, több ezer oldalt olvasott el Tesla életéről és munkásságáról, hogy a megíráskor tudjon azonosulni vele, ezért ezt élete egyik legnagyobb vállalkozásának tartja, de – mint lapunknak elárulta –, megérte a befektetett munkát, hiszen küszöbön a világsiker. A nagyszabású produkció a nyáron több hazai és külföldi teátrumban látható, hogy aztán szeptember közepén, Pomázon, Nikola Tesla egyik kedvenc magyar helyszínére is eljusson. feltalálók
Eredeti cikk megtekintése →