← Vissza

news.bsdnet.hu

Meghalt a legendás producer, aki felfedezte Whitney Houstont

HVG 2026-06-22 18:15
Manhattani otthonában 94 éves korában elhunyt Clive Davies zenei producer – írja a Rolling Stone . Davis a 60-as évek közepén került bele a zenei életbe, amikor 1965-től elvállalata egy hagyományos popzenében utazó kiadóvállalat, a CBS Records (később Columbia Records) vezetését. Két évvel később egy ismerőse elvitte a Monterey-i popfesztiválra, ahol döbbenten tapasztalta meg azt az erőt, amivel a korszak blues- és rockelőadói zenéltek. Jóformán a helyszínen leszerződtette Janis Joplint és Santanát, majd az elkövetkezendő években nem egy később legendássá vált formációt, illetve előadót terelt be a CBS akoljába. Olyanokra kell gondolni, mint Bruce Springsteen, Billy Joel, a Chicago, a Blood, Sweat & Tears és az Aerosmith. 1973-ban kirúgták a CBS-től, mert állítólag céges pénzből finanszírozta a fia bar-micvóját, egy évvel később pedig megalapította az Arista nevű kiadóját, ahol szintén több lábon igyekezett állni, ami a zenei műfajokat illette, viszont a leglátványosabb sikereit a soul, az r'n'b és a proto hip hop területein aratta. Megszerezte Aretha Franklint, leszerződtette a hip hop későbbi fejlődése szempontjából kulcsfontosságú figurának tekinthető Gil-Scott Heront és ezekben az években fedezte fel és szerződtette le Whitney Houstont is. Élete talán legnagyobb szakmai sikere Santanának a dupla Grammy-díjjal kitüntetett visszatérőlemeze, a 2000-ben megjelent Supernatural volt. A 2010-es évek elejétől kezdve inkább már az emlékiratain dolgozott (ezek 2013-ban meg is jelentek), majd a zenei élet csúcsa számára szervezett bulijain lehetett vele találkozni. Szokásává vált ugyanis (és ezt a szokását haláláig megtartotta) a Grammy-gálák elé minden évben egy olyan partyt rendezni, amely mind a sztárparádéban, mind a külsőségeiben vetekedett a zeneipar legnagyobb ünnepével.
Eredeti cikk megtekintése →