Irán felmentést kapott a kőolajra vonatkozó szankciók alól a béketárgyalások idejére
Index
2026-06-22 18:08
Az Egyesült Államok hivatalosan is felmentést adott Irán számára a kőolajra vonatkozó szankciók alól a béketárgyalások 60 napos időtartamára – közölte Scott Bessent az Egyesült Államok pénzügyminisztere hétfőn, írja az MTI.
A bejelentés szerint Irán augusztus 21-ig szankciómentesen kitermelhet, szállíthat és eladhat kőolajat, valamint feldolgozott kőolajtermékeket.
Bessent bejegyzésében arra hivatkozik, hogy a Svájcban zajló „produktív” tárgyalások során Teherán elkötelezettnek mutatkozik a Hormuzi-szoros közlekedésének szabad és akadálytalan fenntartása mellett, valamint beleegyezett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek visszatérésére Iránba.
Under President @realDonaldTrump and @VP , we continue to make the world safer and more prosperous.In line with the ongoing productive talks in Switzerland, Iran has committed to free and open transit in the Strait of Hormuz and to permit International Atomic Energy Agency…
Csütörtökön írta alá Donald Trump a 14 pontos amerikai-iráni megállapodást , amely 60 napos tűzszünetet, gazdasági engedményeket és új nukleáris tárgyalásokat készített elő. A megállapodás kitért többek között az amerikai tengeri blokád azonnali feloldására az iráni kikötők körül és Irán a kőolaj exportjára is.
Szombaton pedig JD Vance amerikai alelnök utazott Genfbe , hogy csatlakozzon Steve Witkoff béketárgyalásokért felelős elnöki különmegbízotthoz, illetve Jared Kushner diplomatához. JD Vance elmondta, hogy az iráni küldöttség szombaton megérkezett a svájci városba, miután már amerikai, katari és pakisztáni diplomaták oda utaztak.
(Borítókép: Scott Bessent 2025. szeptember 25-én. Fotó: Andrew Harnik / Getty Images)