← Vissza

news.bsdnet.hu

Totális tisztogatás a Parlamentben? Kemény korlátozással felezné meg Fidesz-frakciót a Tisza – a többi pártnak is fájhat a döntés

ATV 2026-06-22 18:32
Több jelenlegi parlamenti képviselő sem indulhatna a 2030-as választáson, ha az Országgyűlés elfogadja az Alaptörvény tizenhetedik módosítását. A Tisza Párt javaslata szerint ugyanis egyetlen képviselő sem tölthetne be tizenkét évnél, vagyis három teljes ciklusnál hosszabb ideig mandátumot. A tervezet a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportjának mintegy felét azonnal kisöpörné a patkóból. Június 22-én, hétfőn az Országgyűlés rendkívüli ülésének napirend előtti felszólalásában jelentette be Magyar Péter miniszterelnök, hogy a miniszterelnöki ciklus mellett a képviselői mandátumot is maximalizálnák. „Az Alaptörvény tizenhetedik módosításában javaslatot teszünk az országgyűlési képviselői mandátum tizenkét évben történő maximálására. Tizenkét év elegendő arra, hogy valaki szolgálja hazáját, bizonyítsa rátermettségét, és nyomot hagyjon maga után” – jelentette ki a miniszterelnök. A kormany.hu -ra felkerült hivatalos szövegből kiderül, hogy a korlátozást a következő választástól kellene alkalmazni, vagyis a jelenlegi ciklust még mindenki kitöltheti. A tervezetet július 27-ig lehet társadalmi véleményezésre bocsátani. Ismert politikusok kerülhetnek ki a parlamentből Török Gábor politikai elemző rávilágított: ha a korlátozást a miniszterelnöki pozícióhoz hasonlóan 1990-től számolják, a Fidesz frakciójának legismertebb tagjai nem indulhatnak majd a következő választáson. Az elemző konkrét példaként említette Szijjártó Pétert és Lázár Jánost, akik 2002 óta ülnek a Parlamentben, Gulyás Gergelyt, Kocsis Mátét és Pócs Jánost, akik 2010 óta dolgoznak képviselőként, valamint a 2014 óta mandátummal rendelkező Tuzson Bencét. Ugyanakkor ennél jóval több képviselőt érintene a Tisza-kormány új szabályozása: a jelenleg 44 fős Fidesz-frakcióból ugyanis pontosan 21 képviselő esne ki 2030-ban az új szabályozás miatt. A listán olyan veteránok szerepelnek, mint a parlamentben 1998 óta jelen lévő Balla György, Vitányi István és Zsigó Róbert, a 2006 óta politizáló Bencsik János és Tilki Attila, vagy a 2010 óta bent ülő Budai Gyula, Balla Mihály és Varga Gábor. Szintén érintett lenne Ágh Péter, Kovács Sándor és Witzmann Mihály, akik 2014-ben szerezték meg első mandátumukat. A megszakításokkal operáló politikusoknak is főhet a fejük. Horváth László (1990–1994, 1998–2006, majd 2010-től mostanáig) és Németh Zsolt (1990–2004, majd 2006-tól folyamatosan) szintén túllépték már a 12 éves limitet. A nyolc fős KDNP-frakció pedig kereken a felét veszítené el: Hargitai János (1998), Simicskó István (1998), Rétvári Bence (2008) és Seszták Miklós (2010) sem indulhatna újra. Ráadásul a parlamentbe most be nem ülő, de komoly politikai múlttal rendelkező vezetők, mint Orbán Viktor pártelnök, Kubatov Gábor, Kósa Lajos vagy Kövér László előtt is bezárulna a képviselői kapu. A Mi Hazánk három kulcsembere is távozni kényszerülne A Mi Hazánk frakcióját is érzékenyen érintené a módosítás. A párt három meghatározó arca fejezné be parlamenti pályafutását 2030-ban: Dúró Dóra elnökhelyettes, valamint a két alelnök, Apáti István és Novák Előd. Dúró Dóra és Apáti István 2010 óta folyamatosan tagjai a törvényhozásnak. Novák Előd egy hatéves megszakítással ugyan (2016 és 2022 között nem volt képviselő), de a javaslat jelenlegi formája szerint az összesen letöltött évek alapján szintén elérné a korlátot, így ő sem indulhatna újra képviselői helyért.
Eredeti cikk megtekintése →