← Vissza

news.bsdnet.hu

Sulyoknak mennie kell, de a kormány megoldása nincs rendben – véli az Amnesty International

Magyar Hang 2026-06-22 18:19
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! Megjelent a kormány 17. Alaptörvény módosításra vonatkozó javaslata, amelyből – többek között – az is kiderül, hogyan akarnak megszabadulni Sulyok Tamás köztársasági elnöktől – írja bejegyzésében az Amnesty International Magyarország. A jogvédő civil szervezet szerint a Tisza-kormány nem cifrázta túl, annyiból áll a rendelkezés, hogy Sulyok Tamás megbízatása a 17. Alaptörvény módosítás hatályba lépését követő napon megszűnik. A kormány azzal érvel, hogy Sulyokkal szemben „súlyos bizalomvesztés” van a társadalom részéről, és a választók felhatalmazták őket az alkotmányos intézmények működésének helyreállítására. Ezzel a szervezet sem tud vitatkozni, és példaként felhozza, hogy Sulyok Tamás soha nem emelte fel a szavát a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők védelmében. – Köztársasági elnökként nem tett semmit azért, hogy mindenki úgy érezhesse: egyenlő, szabad és megbecsült tagja a közösségünknek – írja az Amnesty, amely úgy érzi, hogy mégsincs rendben a kormány megoldása. – Az Alaptörvény-módosítás ugyanis figyelmen kívül hagyja, hogy Sulyok Tamásnak is joga van a tisztességes eljáráshoz, és az elmozdítása csak megfelelő törvényi garanciák mellett lehetséges – vélik a jogvédők. Szerintük nemcsak Sulyok Tamás jogairól van szó, mert csak a tisztességes eljárás jelent mindannyiunk számára garanciát arra, hogy soha nem vagyunk kiszolgáltatva a hatalom önkényének. – Ha ez nem érvényes mindannyiunkra, akkor mindannyian kiszolgáltatottak vagyunk – fogalmaznak. A kormány 5 napot – ami a szokásos társadalmi egyeztetés minimális 8 napjánál is kevesebb – adott arra, hogy az emberek elmondhassák a véleményüket: az Amnesty ígéri, hogy az Alaptörvény-módosítás további részeire vonatkozó álláspontjukkal együtt ezt el is fogják küldeni.
Eredeti cikk megtekintése →