Döbbenetes a pusztítás: újraindították a világ egyik legnagyobb LNG-üzemét, szinte azonnal felrobbant – már tudják, mi okozta
VG
2026-06-22 19:00
Tizenhárom ember hunyt el a Rász Laffan-i robbanásban. A balesetben a Barzan gázfeldolgozó létesítmény sérült meg, de Szaad al-Kaabi, katari energiaügyi miniszter szerint a cseppfolyósítottföldgáz-kapacitások nem érintettek .
A helyi hatóságok jelentése szerint vasárnap este műszaki baleset történt a Barzan gázfeldolgozó létesítményben, aminek következtében 66 ember megsérült, és 13 elhunyt:
− számolt be a helyzetről Szaad al-Kaabi, majd azt is közölte, hogy a halálos áldozatok mindannyian indiai és pakisztáni állampolgárok voltak.
A QatarEnergy teljeskörű vizsgálatot rendelt el az üggyel kapcsolatban, azonban az energiaügyi miniszter szerint kizárható, hogy szabotázsakcióról, vagy ellenséges katonai műveletről lenne szó. A hatóságok szerint a baleset nem jelent környezeti kockázatot.
− zárta nyilatkozatát Szaad al-Kaabi.
Az üzem termelése 2025 decemberében állt le sürgős karbantartási igények miatt, és csak két nappal ezelőtt indították újra először.
A balesetben megrongálódott Barzan gázfeldolgozó elsősorban a helyi ipari létesítményeket, illetve erőműveket látja el földgázzal, de képes LNG előállítására is.
A QatarEnergy már hosszú ideje azon dolgozik, hogy újraindítsa az LNG-termelést Rász Laffanban, ami az iráni támadások miatt állt le.
A hatalmas Rász Laffan ipari komplexum éves termelési kapacitása 77 millió tonna LNG volt, mielőtt egy iráni csapás márciusban megrongált két cseppfolyósító sort, ezzel 17 százalékkal csökkentve a termelési képességeket.
A háború kitörése óta a QatarEnergy mintegy 10 ezer munkavállalóját volt kénytelen evakuálni a tengeri fúrótornyokról, valamint a feldolgozóüzemekből.