← Vissza

news.bsdnet.hu

Orvosmeteorológia: "Éjjel érkezem!" Hiába jön a front éjszaka, a kánikula marad: durva napok várnak a frontérzékenyekre

Egészségkalauz 2026-06-22 20:22
A frontérzékenyeknek nem árt felkészülniük, ugyanis a hirtelen változó humánmeteorológiai helyzet megterhelheti a szervezetet. A Meteo Klinika részletes tájékoztatása szerint az éjszaka folyamán egy hidegfront vonul át felettünk észak felől. A frontérzékenyek számára mindez komoly humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai következményekkel járhat, így az érintetteknek érdemes tudatosan készülniük a szervezetüket érő terhelésre. Nézze meg, hogy érkezik meg keddre virradóan a hidegfront! Mit hoz a hőségben a frontérzékenyeknek? Igen nagy szükség lenne egy hidegfrontra,. ami legalább átmenetileg véget vetne ennek a rendkívül veszélyes hőhullámnak, és lehetőséget adna a szervezetünk számára egy kis regenerálódásra. Hétfő estétől kedd reggelig észak felől átvonul egy hidegfront az ország felett, ez azonban nem fog lényeges változást hozni a hőhullámban, alapvetően marad a kánikulai humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai helyzet. A talajszinten alig okoz hőmérséklet csökkenést, országosan továbbra is kánikula, helyenként forróság várható. Részben előnyös viszont a csökkenő páratartalom, ami legalább a fülledtségen enyhít, ez nagyon fontos a frontérzékeny, időjárás-érzékeny emberek számára, ugyanakkor erősíti az egyébként is magas UVB-sugárzást, a nap hőterhelő hatását, és a fokozottan érzékenyek esetében még átmenetileg hidegfronti meteogyógyászati panaszokkal is terheli a szervezetet. Rontja az alvásminőséget, emelkedő vérnyomás értékek, görcsös panaszok, ilyen jellegű fejfájás , emésztési zavarok is jelentkezhetnek. Ugyanakkor a kánikulában napközben maradnak a súlyos keringési és hőegyensúlyi veszélyek is, a strandokon pedig különösen magas a napszúrás kockázata, feltétlenül kell kerülni a déli napot, a fizikai terheléseket. Éjszaka az ország jelentős részén lehetőség lesz a lakások felfrissítő szellőztetésére. Az átmeneti minimális enyhülést a folytatásban a hőhullám drasztikus erősödése fogja követni, nagyon nehéz időszak ez mindenki, főleg az időjárás-érzékenyek számára. Csak minimálisan javulnak a kültéri programok feltételei, továbbra is szinte kizárólag csak a strand programok ajánlhatók. Alig enyhül átmenetileg a kánikula és rendkívül magas az UVB-sugárzás. A szinte zavartalan napsütésben nagyon magas a napszúrás és egyéb hőegyensúlyi zavarok kockázata. Kifejezetten magas a baleseti kockázat, a tartósan fennálló hőség miatt egyre erősebb a fáradtság, figyelmetlenség, rendkívül megnő a reflexidő és sokan ingerülté válnak a hőségben. Tilos a lezárt utastérben hagyni embert, állatot de indulás előtt gondoskodjunk az utastér lehűtéséről is. Kedden délelőtt még a ragyogó napsütésé lesz a főszerep, délután is csak kevés gomolyfelhő jelenhet meg az égen. Az előző napokhoz képest jelentősen megnyugszik az idő: záporra, zivatarra már csak elvétve kell számítani. Keleten és a Nyugat-Dunántúlon élénk északias légmozgás kísérheti a napsütést, másutt mérsékelt marad a szél. A hajnali 15–21 fokos minimumok után délutánra igazi nyári hőség ígérkezik 30–35 fokos csúcsértékekkel. Mai és holnapi fronthatás - erre számíthat hétfőn és kedden! Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on , az Instagramon vagy a X -en, Tiktok -on is!
Eredeti cikk megtekintése →