Akár 52 ezer forintos bírság is járhat érte, mégis rengeteg magyar autós követi el ezt a hibát
ATV
2026-06-23 03:04
Akár 52 ezer forintos bírságot is kockáztathatnak azok az autósok, akik vezetés közben mobiltelefont használnak. A jelenség nemcsak Európában, hanem Magyarországon is széles körben elterjedt, a szakértők szerint viszont már néhány másodpercnyi figyelemkiesés is súlyos következményekkel járhat.
A bírság ellenére továbbra is sok sofőr használ mobiltelefont vezetés közben . Egy friss német kutatás szerint a gépjárművezetők több mint fele már telefonozott a volán mögött, míg Magyarországon a sofőrök közel fele mobilozott vezetés közben az elmúlt egy évben – írja a Pénzcentrum .
Bírság és büntetőpont is járhat a szabályszegésért
Magyarországon egyértelmű szabály vonatkozik a mobiltelefon-használatra: vezetés közben tilos kézben tartani készüléket. Nemcsak a telefonhívás számít szabályszegésnek, hanem minden olyan tevékenység is, amikor a járművezető a kezében tartja a telefont.
A szabály megszegése esetén helyszíni bírságként 26 ezer forint szabható ki. Ha pedig szabálysértési eljárás indul, a pénzbüntetés összege akár 52 ezer forint is lehet. Emellett három közlekedési előéleti pontot is kap a sofőr.
A visszaeső szabályszegők számára ez különösen kellemetlen lehet, hiszen a pontok összegyűlése után kötelező utánképzésre is kötelezhetik őket.
Minden második autós bevallotta
Az ADAC német autóklub kutatása szerint a megkérdezett autóvezetők több mint fele elismerte, hogy már használt mobiltelefont vezetés közben.
A vizsgálat során Berlinben, Hamburgban, Münchenben, Kölnben és Frankfurtban összesen 9573 járművet figyeltek meg. Az eredmények szerint a sofőrök 2,7 százaléka követett el mobiltelefon-használattal kapcsolatos szabálysértést, az autóvezetők körében pedig ez az arány 2,8 százalék volt.
A szakemberek szerint ma már nem elsősorban a telefonálás jelent problémát. A sofőrök sok esetben üzeneteket olvasnak, böngésznek vagy más alkalmazásokat használnak menet közben.
A kisteherautó-vezetők között még magasabb, 3,3 százalékos szabálysértési arányt mértek.
Néhány másodperc is elég lehet a bajhoz
A közlekedésbiztonsági szakértők szerint a figyelem rövid idejű elvesztése is komoly veszélyt jelenthet.
Számításaik alapján egy autóvezető, aki 50 kilométeres óránkénti sebességnél két másodpercre a telefonjára pillant, közel 30 métert tesz meg úgy, hogy nem az útra figyel. Városi forgalomban ez a távolság elegendő lehet akár egy baleset kialakulásához is.
A kutatásban részt vevők közül többen arról is beszámoltak, hogy a telefonhasználat miatt már kerültek veszélyes szituációba.
Magyarországon is tömeges a probléma
A rendőrségi tapasztalatok szerint a vezetés közbeni mobiltelefon-használat továbbra is az egyik leggyakoribb közlekedési szabályszegésnek számít.
Egy tavalyi országos közlekedésbiztonsági akció során egyetlen hét alatt több mint 1500 sofőrt értek tetten azért, mert vezetés közben mobiltelefont használt.
A német felmérés szerint a lakosság 69 százaléka támogatja az úgynevezett mobiltelefonos traffipaxok alkalmazását is. Ezek a mesterséges intelligenciával működő rendszerek automatikusan felismerik és rögzítik a tiltott mobilhasználatot.
A szakemberek úgy látják, hogy a probléma kezelésében a szemléletformálásnak is fontos szerepe van. A kutatások és a baleseti adatok szerint ugyanis egy gyors üzenet elolvasása vagy egy rövid pillantás a kijelzőre is elegendő lehet ahhoz, hogy a vezető elveszítse a figyelmét a forgalomról.