← Vissza

news.bsdnet.hu

Akár 52 ezer forintos bírság is járhat érte, mégis rengeteg magyar autós követi el ezt a hibát

ATV 2026-06-23 03:04
Akár 52 ezer forintos bírságot is kockáztathatnak azok az autósok, akik vezetés közben mobiltelefont használnak. A jelenség nemcsak Európában, hanem Magyarországon is széles körben elterjedt, a szakértők szerint viszont már néhány másodpercnyi figyelemkiesés is súlyos következményekkel járhat. A bírság ellenére továbbra is sok sofőr használ mobiltelefont vezetés közben . Egy friss német kutatás szerint a gépjárművezetők több mint fele már telefonozott a volán mögött, míg Magyarországon a sofőrök közel fele mobilozott vezetés közben az elmúlt egy évben – írja a Pénzcentrum . Bírság és büntetőpont is járhat a szabályszegésért Magyarországon egyértelmű szabály vonatkozik a mobiltelefon-használatra: vezetés közben tilos kézben tartani készüléket. Nemcsak a telefonhívás számít szabályszegésnek, hanem minden olyan tevékenység is, amikor a járművezető a kezében tartja a telefont. A szabály megszegése esetén helyszíni bírságként 26 ezer forint szabható ki. Ha pedig szabálysértési eljárás indul, a pénzbüntetés összege akár 52 ezer forint is lehet. Emellett három közlekedési előéleti pontot is kap a sofőr. A visszaeső szabályszegők számára ez különösen kellemetlen lehet, hiszen a pontok összegyűlése után kötelező utánképzésre is kötelezhetik őket. Minden második autós bevallotta Az ADAC német autóklub kutatása szerint a megkérdezett autóvezetők több mint fele elismerte, hogy már használt mobiltelefont vezetés közben. A vizsgálat során Berlinben, Hamburgban, Münchenben, Kölnben és Frankfurtban összesen 9573 járművet figyeltek meg. Az eredmények szerint a sofőrök 2,7 százaléka követett el mobiltelefon-használattal kapcsolatos szabálysértést, az autóvezetők körében pedig ez az arány 2,8 százalék volt. A szakemberek szerint ma már nem elsősorban a telefonálás jelent problémát. A sofőrök sok esetben üzeneteket olvasnak, böngésznek vagy más alkalmazásokat használnak menet közben. A kisteherautó-vezetők között még magasabb, 3,3 százalékos szabálysértési arányt mértek. Néhány másodperc is elég lehet a bajhoz A közlekedésbiztonsági szakértők szerint a figyelem rövid idejű elvesztése is komoly veszélyt jelenthet. Számításaik alapján egy autóvezető, aki 50 kilométeres óránkénti sebességnél két másodpercre a telefonjára pillant, közel 30 métert tesz meg úgy, hogy nem az útra figyel. Városi forgalomban ez a távolság elegendő lehet akár egy baleset kialakulásához is. A kutatásban részt vevők közül többen arról is beszámoltak, hogy a telefonhasználat miatt már kerültek veszélyes szituációba. Magyarországon is tömeges a probléma A rendőrségi tapasztalatok szerint a vezetés közbeni mobiltelefon-használat továbbra is az egyik leggyakoribb közlekedési szabályszegésnek számít. Egy tavalyi országos közlekedésbiztonsági akció során egyetlen hét alatt több mint 1500 sofőrt értek tetten azért, mert vezetés közben mobiltelefont használt. A német felmérés szerint a lakosság 69 százaléka támogatja az úgynevezett mobiltelefonos traffipaxok alkalmazását is. Ezek a mesterséges intelligenciával működő rendszerek automatikusan felismerik és rögzítik a tiltott mobilhasználatot. A szakemberek úgy látják, hogy a probléma kezelésében a szemléletformálásnak is fontos szerepe van. A kutatások és a baleseti adatok szerint ugyanis egy gyors üzenet elolvasása vagy egy rövid pillantás a kijelzőre is elegendő lehet ahhoz, hogy a vezető elveszítse a figyelmét a forgalomról.
Eredeti cikk megtekintése →