Önvezető kínai villanyautó győzte le a Nürburgringet
Villanyautósok
2026-06-23 03:05
A Xiaomi újabb mérföldkövet ért el az elektromos autózás és az önvezetési technológia terén: a Xiaomi YU7 GT teljesítette a világ első teljesen autonóm körét a legendás Nürburgring Nordschleife aszfaltján.
A teszt során a jármű emberi beavatkozás nélkül navigált végig a „Zöld Pokolként” is emlegetett pályán – írja a Car News China .
Az autonóm vezérlésű, azaz önvezető üzemódban megtett kör 10 perc 29,483 másodpercig tartott hivatalos időmérő rendszer szerint. Bár ez így is világelső teljesítmény és mérföldkő, hiszen most először nem ült ember a volán mögött, de az eredmény rávilágít a szoftveres és az emberi képességek közötti jelenlegi különbségre.
A mesterséges intelligencia által vezérelt kör ugyanis pontosan 3 perc 7 másodperccel volt lassabb, mint amit korábban egy hús-vér sofőr ért el ugyanezzel a típussal – ez pedig az autósportban, egy körön belül fényévnyi távolság.
A korábbi fejlesztési szakaszban egy ember vezette YU7 GT 7 perc 22,755 másodperces időt futott, ami új rekord lett az SUV kategóriában . Ez a jelentős eltérés jól mutatja a különbséget a biztonságra programozott algoritmusok és az emberi határfeszegetés között, de azt is tudjuk, hogy ennek lefaragása innentől kezdve inkább már csak idő kérdése.
A Xiaomi YU7 GT nem csupán szoftveresen, hanem hardveresen is a technológia csúcsát képviseli. Az autó alapját egy 897 V-os szilícium-karbid (SiC) nagyfeszültségű platform adja, amelyhez egy 101,7 kWh kapacitású NMC kémiájú akkumulátorcsomag társul.
A saját fejlesztésű Super Motor V8s EVO rendszer 738 kW csúcsteljesítményt, azaz 1003 lóerőt generál, így a jármű mindössze 2,92 másodperc alatt éri el a 100 km/h sebességet , végsebességét pedig elektronika korlátozza 300 km/órában.
Az autó a Xiaomi saját Pilot Max 2.0 nevű vezetéstámogatóját használta, amely két LiDAR szenzort, 11-13 kamerát, 5 radart, 12 ultrahangos szenzort és nagypontosságú GPS-rendszert tartalmaz. Az autó mesterséges intelligenciája az NVIDIA Orin-X chipjére épül.
A Nürburgringen bemutatott technológiai bravúr most persze nem is a konkrét idő, hanem amiatt a tény miatt jelentős, hogy ezt az autó önvezető módban futotta. Marketingnek nem utolsó.
Kérdés, mely gyártó érzi úgy, hogy neki erre most válaszolnia kell?
Vadiúj Xiaomi vette el a németek rekordját