Manipuláció vagy szerkesztés?
Magyar Nemzet
2026-06-23 05:01
Nem a sajtóról lesz szó, bár a minden képzeletet alulmúló Hírkereső-botrány kipattanása után éppen lehetne. Inkább génekről, laborokról, kitüntetésről – Ukrajna kapcsán.
A Fidesz választási vereségét kiváltó okok boncolgatása közben felmerült az is, hogy a párt a kampány során túltolta az ukrajnázást, nem is kicsit, inkább nagyon. De ha elfogadjuk, hogy sok volt, akkor miként lehetséges, hogy több millió ember tudatáig még így sem jutott el sem az összefüggések láncolata, de még a béke „ügye” sem érte el az ingerküszöbüket? Esetleg kontraproduktívvá vált? Nagyjából már mindegy is, de az azért csak világos, hogy azóta is minden Ukrajnáról szól, megcifrázva egy kicsit a Hormuzi-szorossal. De nem is elsősorban arról, hogy emberek milliói halnak bele egy olyan háborúba, aminek a valódi okait elfelejtették az orrunkra kötni. Itt van például mindjárt a génmódosított növények és élelmiszerek problematikája. Azt azért, gondolom, szabad kimondani, hogy a génpiszkált mezőgazdaság-ipari hulladékok eldorádója momentán Ukrajna. Nagy eredmény, hogy sikerült ezeket távol tartani a magyar fogyasztók asztalától. Eddig.
Egy új, Brüsszelben elfogadott, a génszerkesztett növények uniós szabályozásának lazítását eredményező jogszabály következményeként jelen állás szerint ennek meszeltek. A javaslatot ugyanis megszavazták a Tisza EP-képviselői is, így a GMO alighanem engedélyezés és egyértelmű jelölés nélkül áradhat be az országba. Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője szerint érdemes rögtön tisztázni, hogy a génszerkesztés, nevezzék akárhogy, mind tudományos, mind jogi értelemben génmódosítás. Éppen ezért vonatkozik rá a jelenlegi magyar alaptörvény tilalma. Súlyosbító körülményként említette még, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben a tagállamok nem tilthatják meg a génszerkesztett növények termesztését. Emellett, mivel a génszerkesztett növényekhez szabadalmi jogok is kapcsolódhatnak, ez a nagy nemzetközi vállalatokat hozhatja előnybe, kiszorulhatnak a piacról a hagyományos nemesítési eljárással előállított fajták, és nehezebb helyzetbe kerülnek a biogazdálkodók. Nos, pont így. Még szebb, még újabb világ, a Bayer–Monsanto dörzsölheti a tenyerét. Szóval értem én, hogy a szekta kemény magja a szemetet is megenné, csak ne a zorbán, de azért nem ártana legalább egy halvány, bizonytalan, elcsukló hangú ébresztőt fújni. Már ha egyáltalán felfogják, hogy mit etetnek most meg velük is, ingerküszöb, ilyenek. De ne legyünk igazságtalanok, az Orbán-imádattal egyáltalán nem vádolható Greenpeace, valamint a Magyar Biokultúra-szövetség és a Magyar Természetvédők Szövetsége azért leszögezte, hogy a kormánynak most egyértelművé kell tennie, Magyarország továbbra is kiáll a GMO-mentes mezőgazdaság mellett, és kész az Európai Unió Bíróságához fordulni az új GMO-k deregulációja ellen. Na, ezt most elképzeltem. Megszavazzák, aztán bírósághoz fordulnak. Bár ebben a mentális zűrzavarban és bipoláris ámokfutásban miden elképzelhető, még a kapanyél is elsülhet.
Kicsit más, de nem nagyon. Megerősítették az amerikai hírszerzés közzétett anyagai, hogy az Ukrajna területén működő biológiai laboratóriumokat az Egyesült Államok költségvetéséből finanszírozták, és hogy halálos kórokozókat tanulmányoztak bennük – jelentette ki a napokban Alekszandr Rtyiscsev vezérőrnagy, az orosz fegyveres erők sugár-, vegyi és biológiai védelmi erőinek parancsnoka. Oké, rendben, már hallom is, fake news, dezinformáció, meg az oroszoknak különben is ez a heppjük évek óta. És mi van, ha nem, azaz mégis igen? Egyrészt azért legkésőbb a vuhani tobzoskatenyésztők világméretű emberkísérlete után érdemes ezen eltűnődni. Másrészt a vezérőrnagy azután nyilatkozott, hogy Tulsi Gabbard leköszönő amerikai nemzeti hírszerzési igazgató dokumentumokat hozott nyilvánosságra arról, hogy a Biden-adminisztráció titokban több mint harminc országban, köztük Ukrajnában vagy százhúsz biológiai laboratóriumot finanszírozott, amelyek veszélyes kórokozókat tanulmányoztak. Pestis, lépfene, ebola és még ki tudja, milyen cuccok szerepeltek a menüsorban. Erre mondta Rtyiscsev, hogy az ezekben a laborokban végzett tevékenység irányultsága nem volt összhangban Ukrajna valós egészségügyi problémáival, mert akkor inkább a rubeolával, a diftériával és a tuberkolózissal vacakoltak volna. Harmadrészt és csak félve kérdezem. Mi történik akkor, ha az oroszok egyszer merő véletlenségből odapörkölnek egyet sufnituning közben?