Lelkek az éjszakában
Magyar Nemzet
2026-06-23 04:59
Akár ma is írhatta volna Lelkek az éjszakában című esszéjét Szabó Dezső, a múlt század hazai irodalmának egyik legmarkánsabb egyénisége, akinek megítélése az elborult betűvetőtől a józanul gondolkodó, felelős írástudóig számos minősítést kapott. (Avatott kutatója, Szőcs Zoltán írja róla: „Vegyész nem láthatja olyan tisztán a kémcsőben lezajló folyamatot, zenész nem hallhat olyan tisztán egy akkordot, ahogyan ő érzékelte minden sejtjével és mozdulatával, hogy magyarnak lenni mit jelent.” Szállóigévé lett ars poeticája: „Minden magyar felelős minden magyarért!”) Az elsodort falu szerzője a bolsevik demagógián éppúgy átlátott, mint az éledező nácizmus veszélyein. Hol kirekesztőnek, hol németgyűlölőnek tartották, de azt még ellenségei sem vitatták, hogy minden vívódása, sokszor tettlegességig fajuló indulata mögött is mindig a magyarság féltése állt.
A gróf Teleki Pál miniszterelnökhöz címzett esszé az éjszakában magukra hagyott, tanácstalanul kóborló lelkekért, a magyarság többségéért fordul segítségül a tudós politikushoz, kérve lelkiismeretes tájékoztatást és felvilágosítást kormányától, hogy a nemzet ne félrevezetve sodródjon a nagyobb történelmi erők sodrásában. „Ahol nincsenek minden polgár öntudatába beépítve a nemzet életérdekei, céljai, ahol a polgároknak nincs összefogó ismeretük a nemzet külső és belső helyzetéről, veszélyeiről és lehetőségeiről […], az a nemzet egy történelmi földrengés első lökésére mozaikra hull össze s napok alatt könnyű zsákmánya lehet bármely céltudatos idegen étvágy uralmi szándékainak.”
Ijesztően igaz.
\n További játékainkhoz kattintson ide! \n