Alkotmányos válsághoz vezet a Tisza alaptörvény-módosítása, amivel leváltanák Sulyok Tamást
Magyar Nemzet
2026-06-23 04:51
Magyar Péter az Országgyűlés hétfői rendkívüli ülésének a kezdetén napirend előtti felszólalásában az 1990-es évek olaszországi maffialeszámolásairól kezdett értekezni. Ezután a miniszterelnök átfordult a magyar belpolitikára és a Fideszt a magyar Cosa Nostrának nevezte. Ezért szerinte a lehető legszigorúbban kell eljárniuk, legyen szó pártokról, képviselőkről, közintézményekről, a médiáról vagy az oligarchákról.
– fogalmazott.
Magyar Péter szerint ma megkezdik Magyarország megszabadítását a maffiától, ugyanis elindítják a tisztítótűz műveletet, amely lezár egy korszakot.
A miniszterelnök elárulta, hogy a művelet politikai, gazdasági és jogi akció, amelynek célja Magyarország megszabadítása az átható korrupciótól és a maffia szorításától.
Tudatta, hogy kezdésként 47 jogszabályt módosítanak, azonban szerinte nem lehet egyik napról a másikra felszámolni a hálózatot. A kormányfő egészen a rendszerváltás időszakáig menne vissza az ügyek feltárásában. A miniszterelnök szerint, ha jól csinálják a munkájukat, akkor június 22-e lesz az a nap, amikor a magyar nép hosszú sodródás után partra száll és megkezdi saját országának a visszavételét.
Megemlékezett arról, hogy negyven napja kormányoznak, nyitnak ki szerződéseket, és nap mint nap „kifosztás bizonyítékaival szembesülnek”. „Nincs a napnak olyan órája, hogy ne derülne ki, hogy a Fidesz alatt hogyan alakult át a közpénz magánvagyonná”. Példaként említette a felcsúti kisvasutat, Hatvanpusztát, a túlárazott Budapest-Belgrád vasútvonalat, a „lenyúlt szállodákat”, a feleslegesnek nevezett lélegeztetőgépeket, a Kesmát és a dohánykoncessziót, valamint a magántőkealapokat, de megemlítette Lázár János vagyonát is.
Magyar Péter azt állította, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök arra kérte az alkotmánybíróságot, hogy a társadalmi és a parlamenti vitát megelőzően direkte avatkozzon be a demokratikus folyamatokba. Majd úgy vélekedett, hogy Sulyok egy alkotmányos puccsot kezdeményezett, a miniszterelnök szerint a köztársasági elnök volt kollégái, az alkotmánybírók küldtek selyemzsinórt. Polt Péterrel kapcsolatban Magyar azt mondta, hogy akadályozta bűncselekmények feltárását.
Emellett szeptembertől egy teljesen átfogó alkotmányozási folyamatot indítanak, ígérete szerint bevonva a teljes magyar társadalmat, és a folyamat végén az alkotmányt népszavazásra bocsájtják.
Az alkotmányozási folyamat lezárultáig, de legfeljebb öt évre az Országgyűlés Sulyok Tamás helyére új köztársasági elnököt választ. Lehetővé teszik, hogy az alkotmánybíróság elnökét maguk az alkotmánybírák válasszák a saját tagjaik közül, és visszavezetik az alkotmánybírókra vonatkozó hetven éves felső korhatárt. A hetvenedik életévüket betöltő alkotmánybírák megbízatása, köztük Polt Péteré is megszűnik.
A Kúria elnökének megválasztási szabályai is változnak, eddig az Országgyűlés választotta az államfő javaslatára, a jövőben viszont a bírók maguk közül jelölhetnek Kúria- és OBH-elnököt. A miniszterelnök azt is tudatta, hogy arról is gondoskodnak, hogy hasonló rendszer ne épülhessen ki,
A képviselőktől azt kérte, jól gondolják meg, ki, mit cselekszik, szerinte a szuperhivatalt csak egy dolog érdekli: hol van a magyarok pénze. A kormányfő állítása szerint a vagyonvisszaszerzési hivatal a kormánytól független lesz, az Országgyűlésnek tartozik majd beszámolóval. Majd felszólította a Fidesz és a KDNP képviselőit, döntsék el, hogy a magyar Cosa Nostra vagy a magyar emberek mellett állnak-e.
Magyar Péter bejelentette, hogy az alaptörvény-módosítás hamarosan véleményezhető lesz a kormány honlapján, ahogy a Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt létrehozó csomag is. A kormányfő jelezte, hogy néhány napig várják a javaslatokat, a saját részéről pedig a legszigorúbb javaslatokat fogja támogatni.
Toroczkai László Magyar Péter felszólalására reagálva kikérte magának, hogy a kormányfő kis maffiának nevezte őket. Majd számon kérte a miniszterelnökön, hogy először ő legyen az aki elszámol az olyan ügyekkel, mint a Balásy Gyulával kötött szerződéseit. Arra is rámutatott a Mi Hazánk frakcióvezetője, hogy a kormányfő folyamatosan a mentelmi joga mögé bújva ússza meg az ügyeit. Toroczkai László szerint az tény, hogy politikai maffiaszerű szervezetek működtek Magyarországon, ennek a felszámolását támogatják is.
Toroczkai László leszögezte, érdemben akkor tudnak vitázni, ha látják a javaslatokat.
Rétvári Bence válaszában visszautasította azt a hangnemet, amelyet Magyar Péter megütött velük szemben felszólalásában. A KDNP frakcióvezetője elmondta, hogy az ő köreikben rengeteg hazaszerető ember van, akik a magyar emberekért dolgoztak és dolgoznak.
– hangsúlyozta.
Majd rámutatott, hogy a Fidesz–KDNP 16 éves kormányzásából 14 évig Magyar Péter a kormány körül töltött.
– fogalmazott a KDNP frakcióvezetője.
– mutatott rá Rétvári Bence.
Gulyás Gergely úgy vélekedett, hogy Magyar Péter eddigi legrosszabb beszédét hallhattuk. A Fidesz frakcióvezetője megjegyezte, hogy az elmúlt tizenhat év a magyarok elmúlt száz évének legsikeresebb időszaka volt. Az ellenzéki politikus leszögezte, hogy a Tisza nem kapott felhatalmazást a 2,5 millió választópolgár által támogatott politikai közösség vállalhatatlan megsértésére.
– emelte ki.
Gulyás szerint a miniszterelnök nem a maffiával küzd, hanem diktatúrát épít, majd a képviselői cikluskorlát kapcsán példaként említette, hogy Jókai Mór 35 évig volt képviselő, Tisza Kálmán pedig 40 évig. A frakcióvezető kitért arra is, hogy Sulyok Tamás nem pártpolitikusként lett köztársasági elnök, arra pedig több európai példa van, hogy az alkotmánybíróság elnökéből lesz államfő. Gulyás Gergely végül azt is megjegyezte, kiderült, hogy csak „kamu Zsolti bácsi ügy van.”
Magyar Péter viszontválaszában nem reagált érdemben Rétvári Bence válaszára, csupán támadni kezdte a KDNP frakcióvezetőjét. A miniszterelnök próbálta bagatellizálni azt, – amit az ellenzéki pártok számon kérnek rajtuk –, hogy vállalhatatlan módon beszélnek az ellenzéki képviselőkkel.
Toroczkai Lászlón azt kérte számon, hogy miért vette magára azt, hogy maffiának nevezte őket. A Fidesz frakcióvezetőjének sem reagált érdemben a miniszterelnök, ehelyett csupán személyeskedni kezdett a fideszes képviselőkkel, illetve ismét fenyegetőzésbe kezdett. Viszontválaszában próbálta arról győzködni a többi képviselőt és a közvéleményt, hogy ő „soha nem emelt el pénzt”. Majd tovább fenyegette az ellenzéki képviselőket a vagyonvisszaszerzési hivatallal.
Borítókép: Magyar Péter miniszterelnök (Fotó: Polyák Attila)