A magyar média mészárosai
Magyar Hang
2026-06-23 05:00
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Könnyen lehet, rövidesen országos terjesztésű közéleti napilap nélkül marad az ország. A Népszabadság már lassan 10 éve a NER áldozata lett, a nyomtatott Népszava hetek óta nem jelenik meg, a Fidesz közeli médiamonstrumhoz tartozó Magyar Nemzetnél leépítés zajlik, átállás jöhet a hetilapos üzemmódra.
Mint tudjuk, a féligazság olykor a hazugságnál is kártékonyabb, így nevezzük a magyar közéletben elterjedt egyik legkártékonyabb vélekedésnek azt, hogy a nyomtatott sajtó mélyrepülése csupán a világtrendhez igazodó folyamat. Piaci szükségszerűség. Tény, hogy a sokat emlegetett változó médiafogyasztási szokások globálisan hátrébb sorolják a print sajtót, ám világszerte számos kiadó képes dacolni ezzel, alkalmazkodni a változó helyzethez. (Aki nem hiszi, járjon utána!) Ami nálunk – különösen a napilapok körül és különösen a NER éveiben – történt, hungarikum.
A politika és a politika primátusát elfogadó, gyáva és ostoba laptulajdonosok együtt vágták el a közéleti sajtó torkát. Utóbbiak sokáig egyszerűen nem vették komolyan az internet elterjedése jelentette kihívást. Nagyobb baj, hogy az államszocializmus összeomlásával a politikai befolyás nem enyhült, csak plurálissá vált, az autonómiájukhoz ragaszkodó szereplők ellenállása pedig hosszadalmas, de összességében eredménytelen volt. Végül a Fidesz került abba a helyzetbe, hogy vagy közvetlenül, vagy a hatalmi pozícióján és az állami erőforrásokon keresztül domináns befolyásra tegyen szert a médiában.
Az írott sajtóban így jórészt nem a minőségen, nem a teljesítményen múlt a fennmaradás, hanem a politika akaratán, jóindulatán. A fentieket a közönség (piac) is érzékelte, ezért fordult el a legfőbb tőkéjüket, a hitelességüket felélő, innovációra egyre inkább képtelen, az állam kegydíját kényszerből vagy gátlások nélkül elfogadó lapoktól.
Az MSZP közeli tőketulajdonosok által fokozatosan magára hagyott Népszava ellenzéki, minőségi sajtótermék maradt, de léte a bukott kormánytól függött. Amely rögtön magával is rántotta. Nem a piac sújtott le, hiszen hagyományos értelemben nincs már napilappiac (a Nemzeti Sportot bizarr módon az állam adja ki). A Magyar Nemzet pedig a szellemi függetlenség igényét már hírből sem ismerve, alapítóját megtagadva, Orbán Viktor egyik hitvány minőségű „igeforrásaként” létezett az elmúlt években. Ahogy a kiadása, a mostani megcsonkítása is politikai akaratból ered. Ha csak azt nem tekintjük piaci szempontnak, hogy az orbáni oligarchia a csalárd módon szerzett vagyonából nem óhajt a piacképtelen propaganda finanszírozására „visszaosztani”.
Amit tudott, a médiában is bekebelezett a Fidesz. Hagyjuk a piac meséjét: a bukott hatalom ezt a szektort sem volt képes fenntartható módon működtetni, valójában ez nem is érdekelte (Fidesz közeli kézben tűnt el mások mellett a nyomtatott Magyar Hírlap és a Világgazdaság is). Orbán szolgái brandeket tettek tönkre, szellemi műhelyeket szántottak be.
Végső soron a nemzeti kultúrát pusztítják ma is. A kár, attól tartok, helyrehozhatatlan.
A Koffeint a BLCKEST Coffee , a hazai specialty kávék szakértője támogatja.