Hőhullám söpör végig európán, Franciaországban tizennyolcan meghaltak
HVG
2026-06-23 05:42
Hőhullám söpör végig Európán, számos helyen dőlt meg a melegrekord hétfőn. A hőség miatt Franciaországban 18-an haltak meg, köztük az a két kisgyerek, akik egy felforrósodott autóban ragadtak . Az országban számos iskola bezárt, máshol módosították az órarendet a hőség miatt – írja a Reuters .
Franciaország nyugati borvidékén, Bordeaux-ban a hőmérséklet 41,9 Celsius-fokra emelkedett, megdöntve a tavaly augusztusban felállított rekordot. A közép-franciaországi Poitiers-ben 41,2 Celsius-fok is elmúlt, amivel megdöntötték az 1947-es korábbi csúcsot.
A két kisgyerek mellett három idős, 80 és 95 év közötti idős ember is életét vesztette a bordeaux-i régióban a hőség okozta egészségügyi problémák miatt. Tizenhárom ember pedig vízbe fulladt. A hírügynökség hozzáteszi: tavaly a hőhullámok idején 172 százalékkal nőtt a vízbefulladásos eseteket száma, miután sokan a vizekben keresték a lehűlést.
Európa más részén is hasonló a helyzet. A britek arra számítanak, hogy a héten megdőlhet a júniusi melegrekord. Spanyolországban a hagyományosan hűvösebb San Sebastianban is elérte a hőmérséklet a 40 Celsius-fokot.
A rendkívüli hőhullám drasztikus intézkedésekhez vezetett Franciaországban, Sébastien Lecornu miniszterelnök megelőző jelleggel betiltotta az alkholfogyasztást vasárnap az éves Fête de la Musique fesztiválokon és azokon a nyilvános rendezvényeken, amelyeket aznap a hőhullámban érintett régiókban tartottak:
https://hvg.hu/elet/20260621_kanikula-franciaorszag-alkoholtilalom
Nyitóképünk illusztráció, fotó: Shutterstock