← Vissza

news.bsdnet.hu

Ön mit gondol a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról? Itt elmondhatja a véleményét

Blikk 2026-06-23 05:40
Elindult a társadalmi egyeztetés a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításáról, miután hétfő este a kormány közzé tette az erről szóló törvényjavaslatát. Orbán Márton Newsroom újságíró Ezeket látta már? A tájékoztató szerint az új intézmény legfőbb célja a közvagyonnal való törvényes, átlátható és felelős gazdálkodás védelme, a közpénzügyi korrupció, a közvagyonvesztés, a vagyonmentés és a jogellenes vagyongyarapodás feltárása , valamint a szükséges eljárási intézkedések biztosítása. "Az elmúlt két évtizedben még konzervatív becslések szerint is 60 ezer milliárd forint vándorolt jogtalanul magánzsebekbe különböző állami forrásokból" - olvasható a kormány honlapján. Úgy fogalmaztak: ez a "felfoghatatlanul sok pénz" hiányzik a vasúti rendszerekből, a kórházakból, az iskolákból, valamint a magyar emberek széles tömegeinek fizetéséből. A javaslatról szóló összegzésben azt írták: a demokratikus újjáépítés során szükséges feltárni a korábbi vagyonvesztések és a közvagyont érintő visszaélések teljes rendszerét, hogy az újonnan létrejövő demokratikus jogállam megalapozott védelmet tudjon nyújtani a közvagyont érintő veszélyekkel szemben. Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az országgyűlésben jelentette be a Tisztítótűz művelet elindítását, amelynek egyik legfontosabb eleme a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása. A javaslat megtekinthető a https://egyeztetes.kormany.hu/egyeztetes/nemzeti-vagyonvisszaszerzesi-es-vedelmi-hivatal-felallitasarol oldalon, ahol a törvénytervezet mellett a részletes indoklás, a hatásvizsgálat dokumentuma és vezetői összefoglaló is olvasható. A tervezettel kapcsolatos véleményeket tarsadalmiegyeztetes@im.gov.hu emailcímre várják június 30-áig. A társadalmi egyeztetés mérlegelése és az egyeztetést lezáró összefoglaló július 5-ig készül el a kormany.hu oldalon olvasható tájékoztatás szerint. Magyar Péter az NVVH kapcsán azt mondta, nemcsak Magyarországon, hanem Európában is példa nélküli ügyészség lesz, amely "tényleg elhozza a várt eredményeket". A miniszterelnök szerint az NVVH automatikusan vizsgálhatná azokat a cégeket, amelyek bevételének legalább 75 százaléka közbeszerzésekből származik, és szükség esetén állami felügyelőt rendelhetne ki hozzájuk. Hozzátette, hogy ez nem jelenti a magántulajdon elvonását. A hivatal a NAV adózási adatai alapján, az elévülési szabályok figyelembevételével, legfeljebb az elmúlt öt év adataira támaszkodhat. A részleteket ismertetve kiemelte: ez a szervezet attól lesz különleges, attól lesz egy szuperhatóság, hogy nemcsak nyomozók lesznek benne, hanem elvégzik azt is, amit az Állami Számvevőszék, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, az Európai Ügyészség végez el, emellett pedig lesz egy kockázatelemzés is. Hozzátette: ez egy horizontális szervezet lesz, "mindent látni fog". A kormányfő elmondta, hogy a NVVH többféle eljárást indíthat majd a közvagyon védelme érdekében, így kockázatelemzést követően az ügyek büntetőeljárássá, polgári perré alakulhatnak vagy más hatósághoz is kerülhetnek, ha annak van hatásköre. Ismertette: a hivatal átvehet már folyamatban lévő büntetőeljárásokat is, és együttműködhet a rendőrséggel vagy a NAV-val például nyomozati cselekmények, lefoglalások vagy zár alá vétel esetén. Szerinte az új rendszer célja, hogy gyorsabban lépjenek fel a közvagyont érintő ügyekben, és megakadályozzák, hogy az esetlegesen jogtalanul megszerzett vagyon eltűnjön az eljárások lezárásáig. A hivatalban dolgozókra, nagyon szigorú integritási szabályok vonatkoznak majd, így lesz mentelmi joguk és 24 órás rendőri védelmet fognak kapni a hivatal vezetői. Magyar Péter a társadalmi egyeztetés kapcsán örömét fejezte ki, hogy az Alaptörvény 17. módosítására már több ezer észrevétel érkezett a társadalmi párbeszéd keretében. Szerinte ez egy jó módszer, mert nagyon jó javaslatok érkeztek eddig. A "Tisztítótűz műveletről" azt mondta , az egy "soha nem látott maffiaellenes és korrupcióellenes küzdelem", hiszen "nagyon sok hasonlóság van az olasz Cosa Nostra és a magyar Cosa Nostra, a Fidesz között" - hívta fel a figyelmet. A kormányfő beszélt arról is, hogy visszaadnák az Alkotmánybíróság korábbi hatásköreit, amelyeket szerinte az Orbán-kormány elvett, és újra az alkotmánybírók választhatnák meg maguk közül az elnököt. Az Alaptörvény-módosításról közölte: egy olyan - egyszerűen megfogalmazható - megoldást kerestek, amellyel könnyen és gyorsan megszűnik a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása. "Harminc napon belül Sulyok Tamás nem köztársasági elnök és augusztus 20-ig meglesz az új köztársaság elnök" - szögezte le, kitérve arra, hogy a nemzeti egység meglétét Sulyok Tamás távozása mellett látja. Arról, hogy 12 évben korlátoznák a parlamenti képviselőséget , azt mondta: nem visszamenőleges a jogszabály, ezzel együtt, ha addig valaki már 12 évig volt képviselő, a következő választáson nem fog tudni indulni. A műsorvezető azon felvetésére, hogy egyéni választókerületben lehetne újraválasztani valakit 12 év után is, a kormányfő jelezte: az ilyen kivételek bonyolíthatják a rendszert. A szeptemberben induló alkotmányozási folyamatról azt mondta: egyelőre nincs szövegtervezet, először az embereket szeretnék megkérdezni például a környezetvédelemről, családról, szabadságjogokról, gyülekezési jogról. Ezután jöhetne létre egy szakmai testület, amely a társadalmi, szakmai és érdekképviseleti észrevételeket fésülné össze, majd ezután kezdődne a szövegezés. A cél, hogy "legyen egy olyan alkotmányunk, amit tényleg minden magyar ember magának érez" - emelte ki. Magyar Péter rögzítette: a közmegegyezésen alapuló alkotmány célja lenne az is, hogy ne alakulhasson ki a korábbi struktúra, azaz "ilyen maffiaállam" még egyszer Magyarországon. A legfőbb ügyész jövőjéről azt mondta: nagyon súlyos információk jutottak el hozzá róla, amelyeknek ha csak a fele igaz, nem maradhat a helyén. Egyelőre tájékoztatást vár tőle azokban az ügyekben, amelyekről már a nyilvánosság is értesült. A szombatra tervezett Pride felvonulásról megjegyezte: a bejelentett gyülekezést a rendőrség tudomásul vette, így "senkit nem ér hátrány", megtartható a rendezvény. Megjegyezte: kihelyezett kormányülés lesz péntek délutántól vasárnap estig "valahol vidéken", úgyhogy ott lesznek a kormány tagjai és a Tisza-frakció vezetői. (MTI) Magyar Péter
Eredeti cikk megtekintése →