← Vissza

news.bsdnet.hu

Reagált a Sándor-palota a Sulyok Tamás leváltását célzó kezdeményezésre

Blikk 2026-06-23 05:36
Megszólalt a Sándor-palota azt követően, hogy Magyar Péter hétfőn a parlamentben bejelentette: kezdeményezik a jelenlegi köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését. Sulyok Tamás hivatala a jogállamiság elvének tiszteletben tartására is figyelmeztetett. Nagy Levente Newsroom újságíró Ezeket látta már? „ A köztársasági elnök egyelőre nem kommentálja a javaslatot. Mindazonáltal ismételten felhívja a figyelmet a jogállamiság elvének tiszteletben tartására, és óva int a közhatalom önkényes gyakorlásától, valamint a kétharmados parlamenti többség adta lehetőségek korlátok nélküli érvényesítésétől ” – közölte a Népszava megkeresésére a Sándor-palota. Magyar Péter hétfői sajtótájékoztatóján ismertette az alaptörvény módosítására vonatkozó terveket, majd kijelentette: amennyiben Sulyok Tamás nem írja alá a saját menesztését is tartalmazó módosítást, az szerinte a hatályos Alaptörvénnyel való szembemenést jelentene. Ebben az esetben megfosztási eljárást kezdeményeznének vele szemben. A miniszterelnök egyúttal arról is beszélt , hogy olyan új államfőt szeretnének választani, aki képes megtestesíteni a nemzet egységét. „ Az új köztársasági elnöknek azzal a tudattal kell vállalnia a megbízatását, hogy az jó eséllyel akár ideiglenes is lehet ” – fogalmazott Magyar Péter. A miniszterelnök szerint erre azért van szükség, mert a jelenlegi Alaptörvény tervezett hatályon kívül helyezésével az újonnan megválasztott államfő mandátuma is megszűnhet. Magyar Péter arról is beszélt, hogy nem jelentene akadályt, ha az új köztársasági elnök a jelenlegi kormány valamely tagja lenne, ugyanakkor azt sem zárta ki, hogy a jelölt a politikán kívüli világból érkezzen. A tervek szerint Sulyok Tamás mandátumának megszűnését követően 30 napon belül kellene megválasztani az új köztársasági elnököt. Magyar Péter egyelőre nem nevezett meg konkrét jelöltet, ugyanakkor azt mondta, várakozásai szerint augusztus 20. előtt már új államfője lehet az országnak. Bár korábban többször szóba került a közvetlen köztársaságielnök-választás lehetősége, ezt végül elvetették. Indoklásuk szerint hamarosan átfogó alkotmányozási folyamat kezdődhet, ezért a mostani időszakot átmenetinek tekintik, amelynek idejére a parlament választaná meg az államfőt. Sulyok Tamás
Eredeti cikk megtekintése →