Válaszolt a Sándor-palota az Alaptörvény-módosításra, amely elmozdítaná Sulyok Tamást
Mandiner
2026-06-23 05:55
Kedd reggel a Sándor-palota rövid nyilatkozatot küldött a Népszava megkeresésére a bejelentett Alaptörvény-módosítással kapcsolatban.
„A köztársasági elnök egyelőre nem kommentálja a javaslatot. Mindazonáltal ismételten felhívja a figyelmet a jogállamiság elvének tiszteletben tartására és óva int a közhatalom önkényes gyakorlásától, valamint a kétharmados parlamenti többség adta lehetőségek korlátok nélküli érvényesítésétől”
– írták.
Magyar Péter a hétfői napirend előtti felszólalásában jelentette be, hogy kezdeményezik a köztársasági elnök, Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését.
Az Alaptörvény-módosítási tervezet így fogalmaz Sulyok elmozdításáról:
A tervezet szerint „a hivatalban levő köztársasági elnök megbízatásának megszűnését követően az Országgyűlés az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évig tartó időtartamra köztársasági elnököt választ”.
Magyar Péter hétfő egy sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy ha Sulyok nem írja alá a módosítást, akkor megindíthatják elleni a megfosztási eljárást. A miniszterelnök úgy tervezi, hogy augusztus 20. előtt már új köztársasági elnöke lesz az országnak.
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP