← Vissza

news.bsdnet.hu

Magyar Péter miniszterelnök fellép az államfő eltávolítása érdekében, és korrupcióellenes hivatalt hoz létre

Klubrádió 2026-06-23 05:37
– ezzel a címmel számol be a Reuters a tegnap ismertetett kormányzati kezdeményezésekről. Kiemeli, hogy Sulyok Tamás távozását alkotmánymódosítással kívánják elérni, és hogy az ősszel alkotmányreform-folyamatot indítanak útjára. Új ablakban 2026. június 23. Reggeli gyors - Világtükör Kárpáti Jánostól 2026.06.23. 05:08 00:00 A hírügynökség jól áttekinthetően, pontokba foglalva ismerteti a Tisztítótűz-művelet főbb elemeit, illetve az erre történt reagálásokat. Ezek a következők: - Negyvenhét jogszabály módosításával megteremtik a vagyonvédelmi és visszaszerzési hivatal létrehozásának a jogi alapjait, hogy kivizsgálják az elmúlt két évtized közpénzekkel való visszaélésgyanús eseteit. - Magyar szerint az utóbbi években a korrupció a bruttó hazai termék (a GDP) 8-10 százalékába került a magyaroknak. - Gulyás Gergely, a Fidesz képviselője Magyar felszólalását becsületsértőnek és felháborítónak nevezte. - A Sulyok Tamás eltávolítását célzó alkotmánymódosítást Magyar azzal indokolta, hogy az államfő, Magyarország egyik legnépszerűtlenebb politikusa Orbán uralmának a támasztékául szolgált. Sulyoknak erről az az álláspontja, hogy neki nincsenek politikai céljai, ő a fékek és ellensúlyok szerepének a szükséges mértékű betöltésére szorítkozott. - A parlament Sulyok eltávolítása után legfeljebb öt évre új köztársasági elnököt választ. - Ősszel átfogó alkotmányozási folyamat indul, társadalmi vitával. Az új alkotmányt népszavazásra bocsátják majd. - Hetven éves felső korhatárt írnak elő az alkotmánybíróság bíráira nézve – e testület megakaszthat egyes törvényalkotásokat. Polt Péternek, Orbán szövetségesének vissza kell vonulnia az Alkotmánybíróság éléről. - A reformok keretében a bírák kétharmada jogosulttá válik arra, hogy kezdeményezze a Kúria – a legfelső bírói testület –, illetve az Országos Bírósági Hivatal vezetőjének az elmozdítását, amit az Országgyűlés kétharmaddal fogadhat el. - A törvényhozók mandátumát 12 évben maximálják. A Handelsblatt , a német üzleti körök vezető lapja a dpa hírügynökség tudósításának az átvételével ismerteti a budapesti fejleményeket. Az kiemeli, hogy Magyar Péter már a választások előtt ígéretet tett a korrupció elleni fellépésre és Orbán embereinek az eltávolítására. Ezt az ígéretét aztán többször megerősítette, de most először vázolta a konkrét elképzeléseket. A német hírügynökségi jelentés emlékeztet arra is, hogy a 2012-ben érvénybe lépett Alaptörvényt Orbán népszavazás nélkül vitte keresztül, és hogy a bírálók szerint az Alaptörvény olyan hatalmi struktúrát teremtett, amelynek köszönhetően Orbán részben autoriter módon tudott kormányozni. A Handelsblatt egyébként néhány nappal korábban saját helyszíni riportban is foglalkozott a magyar politika alakulásával, és abban megállapította: a Budapestre látogató külföldi megfigyelőnek is az a benyomása, hogy itt nem csupán kormányváltás történt, a hangulat inkább politikai forradalomra emlékeztet. A lap szerzője azt is érzékelte, hogy Budapesten azt várják Európától: ne legyen naív, tanúsítson visszafogottságot az új magyar kormánnyal szembeni bírálatban, bízzon abban, hogy a Tisza komolyan gondolja a jogállamiság és a demokrácia helyreállítását. Európának nagy érdeke fűződik ahhoz, hogy az új magyar kormányfő reformtervei sikerüljenek – állapította meg a Handelsblatt, és hozzátette: Magyar Péternek most elsősorban otthon van szüksége sikerre. Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy rövidesen és zökkenőmentesen felszabadítsák a Brüsszel által befagyasztott forrásokat. A Politico beszámolója megszólaltatja Techet Péter alkotmányjogászt, aki szerint politikai nyomás érzékelhető arra, hogy gyorsan megszabaduljanak Orbán kinevezettjeitől, ezért Magyar Péternek legkésőbb őszig olyan megoldást kell találnia, amely nem tűnik Sulyok kezétől elszenvedett vereségnek. Végül megemlítem a brüsszeli portál egy másik cikkét, amely szerint az Európai Parlament önmagát patriótának nevező szélsőjobboldali politikai csoportja – amelyhez a Fidesz is tartozik - 2024-ben 277 ezer euró uniós pénzt használt fel jogellenesen. A Politico betekintést nyert egy erről szóló bizalmas jelentésbe, amely szerint a frakció vezető ereje, a francia Nemzeti Tömörülés megsértette az adományozási előírásokat, valamint szabályellenes módon bonyolított le közbeszerzési eljárásokat, mert hozzá szorosan kötődő vállalkozások voltak a kedvezményezettek. A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a lapszemle meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)
Eredeti cikk megtekintése →