Magyar Péter a régiós összefogás fontosságáról beszélt az Országházban
Magyar Hírlap
2026-06-23 08:08
A miniszterelnök egy Kundera-idézettel kezdte parlamenti felszólalását. E szerint Közép-Európa „egy sors”, amit Magyar Péter úgy fordított le, hogy a térség országainak együtt kell működnie. Ezek után felidézte a V4-es együttműködés kezdeteit. A kormányfő úgy látja, hogy az Orbán-kormány nem megoldotta, hanem elmélyítette hazánk tragédiáját, és ismét Kunderát idézve úgy fogalmazott: „elrabolt Nyugat” lett.
A miniszterelnök egy Kundera-idézettel kezdte parlamenti felszólalását. E szerint Közép-Európa „egy sors”, amit Magyar Péter úgy fordított le, hogy a térség országainak együtt kell működnie. Ezek után felidézte a V4-es együttműködés kezdeteit. A kormányfő úgy látja, hogy az Orbán-kormány nem megoldotta, hanem elmélyítette hazánk tragédiáját, és ismét Kunderát idézve úgy fogalmazott: „elrabolt Nyugat” lett.
Ezek után arról beszélt, hogy az elmúlt 16 évben szerinte Magyarország „szinte minden mutatóban lemaradt” a visegrádi országokhoz képest is.
– A földrajzot és a történelmet nem tudjuk megváltoztatni – mondta, azt hangsúlyozva, milyen sok minden köti össze Csehországot, Szlovákiát és Lengyelországot. Hozzátette: ugyanazok az utak kötnek össze bennünket, hasonló kihívásokkal küzdünk, és egy gazdasági térben élünk.
Kitért arra is, hogy a beiktatása után azért látogatott először Lengyelországba, mert az elmúlt években a lengyel-magyar kapcsolatok szenvedték a legnagyobb sebet. Ezt szerinte gyorsan be kell gyógyítani.
– A következő években az lesz a kérdés, hogy milyen erős képviselete lesz az unióban a térségünknek – hangsúlyozta, majd rámutatott: a mai V4-csúcs éppen ezért arról fog szólni, hogyan lehet megerősíteni a visegrádi országok együttműködését gazdasági, ellátásbiztonsági és politikai téren egyaránt.
Szerinte, ha „jól végezzük a dolgunkat”, akkor néhány évtized múlva Közép-Európa történetének ezt a szakaszát a felemelkedés, az önbizalom, a béke és az együttműködés korszakaként írják majd le.
Végül Donald Tusk szavait idézte, aki a legutóbbi uniós csúcson úgy fogalmazott: a V4 visszatért.