← Vissza

news.bsdnet.hu

Friss járványügyi jelentés: több fertőzést is kimutattak Magyarországon

Kiskegyed 2026-06-23 09:05
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb adatai alapján a június 8. és 14. közötti időszakban több fertőző megbetegedést is regisztráltak Nógrád vármegyében. A NOOL . beszámolója szerint a vármegyei nyilvántartásban a következő esetek szerepeltek: Bárányhimlő (varicella) : Két bejelentett eset. Rotavírus : Egy fertőzés, amely főként emésztőrendszeri tüneteket okoz. Bakteriális eredetű megbetegedések: Egy-egy campylobacteriosis és szalmonella okozta fertőzést is feljegyeztek, amelyek általában szennyezett élelmiszer útján terjednek. Fontos ugyanakkor megnyugtató hír, hogy a korábbi időszakokban nagyobb figyelmet kapó fertőző agyvelőgyulladás (kullancs-encephalitis) a vizsgált héten nem szerepelt a jelentésben. A bárányhimlő rendkívül ragályos, vírusos eredetű betegség, amely cseppfertőzéssel, rendkívül gyorsan terjed a közösségekben. Bár a köztudatban „gyermekbetegségként” él, fontos hangsúlyozni, hogy bárkit megfertőzhet, aki korábban még nem esett át rajta, és nem kapott védőoltást. A betegség legfőbb tünetei: A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy míg gyermekkorban a betegség általában enyhébb lefolyású, felnőttkorban sokkal súlyosabb tüneteket okozhat, és jelentősen megnőhet a különböző szövődmények kialakulásának kockázata. A megelőzés leghatékonyabb módja a védőoltás, amelyet Magyarországon több éve már önkéntes alapon bárki igényelhet. Az emésztőrendszeri fertőzések (szalmonella, rotavírus) elkerülése érdekében pedig különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő higiéniára: az alapos kézmosásra, az ételek gondos hőkezelésére és a friss alapanyagok tárolására a nyári hőségben. A Varicella terjedése Fotó: NNGYK/NOOL Forrás: Origo
Eredeti cikk megtekintése →