← Vissza

news.bsdnet.hu

Bóka János kemény vádbeszédet intézett Magyar Péterhez – Videó!

Demokrata 2026-06-23 10:26
„Vádolom a magyar kormányt és vádolom a kormánypárti többség parlamenti képviselőit. Vádolom önöket és semmilyen közösséget nem vállalok azzal, amire önök készülnek” – kezdte felszólalását Bóka János (Fidesz). A Fidesz frakcióvezető-helyettese azzal vádolta a kormányoldalt, hogy „alkotmányos puccsot” akar végrehajtani, „túszul akarja ejteni a magyar államot és minden alkotmányos szervét minden hatalmi ágban és minden szinten”. Szerinte „példátlan gyűlöletkampánnyal” akarták lemondásra kényszeríteni Sulyok Tamás államfőt. Megjegyezte: talán egyedül a családjával nem zsarolták meg a köztársasági elnököt, „ahogyan a Magyarországot megszálló nácik tették ezt Horthy Miklóssal”. A képviselő azzal is vádolta a kormányoldalt, hogy „Rákosi Mátyás forgatókönyvét” alkalmazza az 1950-es évekből, és a magyar történelem legsötétebb idejét idéző kollektív bűnösség intézményét visszahozva a „politikai lincselés és boszorkányüldözés eszközrendszerét” építi ki. „Jönnek ismét a lefüggönyözött autók, jön ismét a csengőfrász” – fogalmazott. Bóka János szerint az uniós forrásokhoz kapcsolódó törvényjavaslat közjogilag érvénytelen, mert azt a benyújtása előtt nem véleményezhette az Országos Bírói Tanács (OBT), ezért felszólította az igazságügyi minisztérium államtitkárát, mint előterjesztőt, hogy még a keddi szavazás előtt részletesen tájékoztassa az Országgyűlést az OBT észrevételeiről, és kezdeményezze a zárószavazás elhalasztását, hogy az alkotmánysértést orvosolni lehessen. „Köszönjük a vádbeszédet, kicsit bátrabb lett volna egy vagy két évvel ezelőtt elmondani” – reagált Magyar Péter miniszterelnök, aki szánalmasnak és nevetségesnek, de egyben szomorúnak és felháborítónak nevezte, hogy a fideszes képviselő felszólalásában Rákosi Mátyást hozta fel. Szerinte ezzel a Bóka János meggyalázta annak a sok ezer magyar áldozatnak az emlékét, akiket kivégeztek, tönkretettek, ellehetetlenítettek vagy elüldöztek a Rákosi-korszakban. Számonkérte a politikust Horthy és nácik felemlegetése miatt is. Kijelentette: Bóka János oszlopos tagja volt annak a Fidesz-kormánynak, amely leépítette Magyarországon a jogállamiságot és a demokráciát, ő az egyik fő felelős azért, hogy a magyar emberek nem kaphatták meg a hatezer milliárd forintos uniós forrásokat. A korábbi kormányoldalt azzal vádolta: soha nem tartottak valódi társadalmi párbeszédet, mindenkit elhallgattattak, százmilliárdokért szerveztek kamu nemzeti konzultációkat, olyan kamu kérdésekről, amikre „egy bekötött szemű plüssmajom is tudott volna válaszolni”. Arra hívta fel a figyelmet: ezzel szemben a Tisza-kormány a kormany.hu-n tett közzé több törvénytervezetet is véleményezésre, többek között az alaptörvény-módosítást és a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról szóló jogszabályt is. Jelezte: ezeket több ezren véleményezték már hétfő estig, és a legtöbb észrevétel arra érkezett, hogy ne 12, hanem 8 évben maximálják az országgyűlési képviselői mandátum hosszát. Megfontoljuk – ígérte. Jelezte: megfontolják azt a javaslatot is, ami az alkotmánybírák megbíztatásának idejét 12-ről 9 évre vinné le, azt eredményezve, hogy újabb öt alkotmánybírói hely megürül. Bejelentette: mivel rengeteg ilyen kérés érkezett, javasolni fogják azt is, hogy azon köztársasági elnökök, akik nem töltötték ki hivatali idejüket, ne részesüljenek élethosszig tartó juttatásokban.
Eredeti cikk megtekintése →