Szabálytalanul költött el csaknem 300 ezer eurót a Patrióták Európáért, amelynek a Fidesz is tagja
HVG
2026-06-23 11:15
A szélsőjobboldali Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoportnak – amelynek a Fidesz is tagja – közel 277 ezer eurót (durván százmillió forintot) kell visszafizetnie az EP-nek azért, mert két évvel ezelőtt úgy osztottak pénzt egyes szervezeteknek, hogy megsértették a közbeszerzésre vonatkozó szabályokat: a francia, Jordan Bardella által vezetett Nemzeti Tömörüléshez szorosan kapcsolódó vállalkozások nyerték el a kiírt pályázatokat, nem versenyeztették tisztességesen a pályázókat, írta meg kedden a Politico .
Azután indult vizsgálat, hogy kiderült: a mára már megszűnt Identitás és Demokrácia (ID) -frakció 2019 és 2024 között 4,3 millió eurót költött el szabálytalanul. Az ID a 2024-es EP-választásokig volt aktív, ezután tagjainak nagy része a Patrióták zászlaja alatt alakult újra.
A Politicóhoz eljutott dokumentáció szerint a Patrióták a 2024-ben közel fél éven keresztül több mint 54 ezer eurót adományozott helyi és regionális szervezeteknek, ez azonban az EP szabályzata szerint tilos, ugyanis az előírás szerint ezeknek a költéseknek uniós szintű politikai tevékenységekhez kell kapcsolódniuk. Ezzel szemben a francia és flamand hagyományokat népszerűsítő egyesületek, egy martinique-i futsalszervezet, egy guadeloupe-i teniszklub, a Fiat Panda autómodellt népszerűsítő olasz csoport, egészségügyi civil szervezetek, több rögbiegyesület, valamint egy quadversenyeket szervező guadeloupe-i szervezet egyaránt támogatást kapott a Patriótáktól.
A jelentésből kiderült, hogy a képviselőcsoport három, összesen közel kétszázezer euró értékű közbeszerzési szerződés odaítélésekor nem tartotta be a szabályokat. Ebből az összegből nagyjából 146 ezer eurónyi az e-Politic nevű kommunikációs céghez került – amelyről a Le Monde írta meg, hogy egy korábbi Nemzeti Tömörüléshez kötődő tisztviselő vezette, és amely évekig nyújtott szolgáltatásokat a Nemzeti Tömörülés számára.
A hatóságok a szerződések aláírásával és a kifizetési papírokkal kapcsolatos szabálytalanságokat tártak fel. Az ellenőrzés után kibukott az is, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egykori tagjai által szerkesztett lapban megjelent hirdetésekre is elköltöttek több mint 25 ezer eurót. A parlament ezt szabálytalannak minősítette, azzal érvelt, hogy a magazin gyakorlatilag a Patrióták elődje, amelyet ID frakció finanszíroz és a kifizetések álcázott támogatásnak minősülnek.
Alessandro Chiochetti, az EP főtitkára szerint a szabálytalanul elköltött összeget a Patrióták 2025-ös alapjából kell visszaszerezni. A képviselőcsoport készpénztartalékot hozott létre, miután a Parlament közel 4 millió euró értékű szabálytalan kiadást tárt fel az ID részéről, és a költségvetési ellenőrző bizottság tagjainak kérésére 2024 második felében utólagos ellenőrzést indított a választások utáni kiadások miatt.
https://hvg.hu/gazdasag/20250904_ep-kozbeszerzes-koltsegvetes-szelsojobboldal-vizsgalat
Nyitókép: NICOLAS TUCAT / AFP