← Vissza

news.bsdnet.hu

Újabb csapás a felújítóknak, júliustól már a sitt leadásáért is fizetni kell

Index 2026-06-23 11:14
Komoly változásra kell készülniük azoknak a lakosoknak, akik lakásfelújítás után maguk szállítanák el az építési törmeléket. A MOHU Zrt. tájékoztatása szerint 2026. július 1-től módosul az építési-bontási hulladékok leadásának rendje azokban a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ahol ez a szolgáltatás biztosított. A jövőben a hulladékudvarokban térítés ellenében, de mennyiségi korlátozás nélkül lehet majd leadni a kevert, valamint a beton, tégla, cserép és kerámia frakciójú építési-bontási hulladékokat. Az átvétel díja egységesen bruttó 36 Forint/kilogramm lesz. A MOHU közleményéből kiderül, hogy a drasztikus lépésre nem a profitvágy, hanem a rendszer túlterheltsége és a kijátszások miatt volt szükség. Mint írják: Az intézkedés oka, hogy a korábbi, kifejezetten a lakosságnak járó ingyenes, mennyiségi korláthoz kötött szolgáltatással kapcsolatban sajnos sorozatos visszaélések voltak tapasztalhatók gazdálkodó szervezetek részéről, amelyek veszélyeztették a szolgáltatás fenntarthatóságát, sőt, több esetben ellehetetlenítették azt. A társaság hangsúlyozta, hogy a bevezetésre kerülő átvételi díjból nem keletkezik extra hasznuk, az „kizárólag a hulladékhoz kapcsolódó költségeket − a gyűjtést, tárolást, szállítást és kezelést − fedezi”. A MOHU Zrt. döntése értelmében 2026. július 1-től kezdődően a hulladékudvarokban térítés ellenében, mennyiségi korlátozás nélkül lehet leadni az alábbi hulladékokat: A fizetőssé válás mellett a leadás adminisztrációja is szigorodik, hogy végleg kiszűrjék a rendszerrel visszaélő vállalkozásokat. Az építési-bontási hulladék átvétele továbbra is kizárólag lakossági ügyfelek (természetes személyek) számára biztosított szolgáltatás marad. A leadás során a helyszínen kötelezően be kell mutatni a személyi igazolványt és a lakcímkártyát, ráadásul „meghatalmazással történő leadásra nincs lehetőség” − azaz a tulajdonosnak vagy a lakónak személyesen kell jelen lennie. Fontos gyakorlati változás, hogy a hulladékudvarban nem kell és nem is lehet készpénzzel vagy kártyával fizetni: a hulladék leadását követően a számlát utólag küldik ki az ügyfeleknek, amelyet az azon feltüntetett határidőig kell kiegyenlíteni. Mivel az építési-bontási hulladék jogilag nem minősül koncessziós hulladéknak, a lakosságnak a hulladékudvarokon kívül is van alternatívája. A MOHU ezt a lehetőséget alapvetően „egyfajta kényelmi szolgáltatásként” tartja fenn. Ha valaki nagyobb volumenű felújításba kezd, továbbra is leadhatja a törmeléket a piac egyéb szereplőinél (engéllyel rendelkező hulladéklerakókban vagy hasznosító telephelyeken) az adott partnerek egyedi díjszabása mellett, illetve szerződést köthet a sitt elszállítására közvetlenül a kivitelezést végző céggel is. (Borítókép: Szollár Zsófi / Index)
Eredeti cikk megtekintése →