← Vissza

news.bsdnet.hu

Új fajta, speciális üzemanyagot vezet be a piacra a Mol

Magyar Nemzet 2026-06-23 12:02
Jelentős többséggel – 130 igen, 36 nem szavazattal, valamint öt tartózkodással – az Országgyűlés kedden elfogadta az üzemanyagok hatósági árának megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot, amely a hivatalos kihirdetését követő napon lép életbe. Várhatóan még ma olvasható lesz az új jogszabály a Magyar Kölzönyben, így szerdától már a védett árak helyett piaci díjakon tankolnak az autósok. A 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti 595, illetve 615 forintos, védett árú forgalmazását a Fidesz-kormány vezette be március 10-én, néhány nappal az iráni háború kirobbanását és az ennek révén kialakuló olajpiaci válasághelyzetre reagálva. A jogszabály 2026. május 13-ával hatályát vesztette, szabályozási elemei azonban minimális változtatással megmaradtak, azzal, hogy a védett ár elnevezét helyett hatósági árnak nevezik hivatalosan a díjszabást. A friss jogszabály lehet lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, Kapitány Istvánnak, hogy rendeletben állapítsa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát – erre a piaci viszonyok állami beavatkozást igénylő, aránytalan megváltozása esetén lenne lehetősége, a fogyasztók érdekeinek védelmére figyelemmel. Ugyanakkor lényeges dologra hívta fel figyelmet a szavazás előtti vitában Balla György, a Fidesz képviselője. Ismertette, hogy hétfő este olyan módosító javaslattal egészült ki a dokumentum, amellyel kikerül a jogszabályból a magyar rendszámokra vonatkozó kitétel. Márciusban az üzemanyagok jövedéki adóját a lehető legalacsonyabb szintre csökkentette a kormány (nagyjából húsz-húsz forinttal) az uniós lehetőségeken belül. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter a szavazás előtt elmondta, hogy a kormány fenntartja a jövedéki adó alacsony szintjét, a Mol pedig a csökkentett árrést a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi díjak között. A Fidesz parlamenti frakciója Magyar Péter miniszterelnöknek a törvényjavaslatról szóló bejelentésére úgy reagált: Egyelőre azonban adott a két legfontosabb feltétel a védett üzemanyagárak kivezetéséhez Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára, aki a Magyar Nemzetnek nyilatokzva korábban elmondta , hogy szerinte kritikus pont az ellátásbiztonság fenntartása és az, hogy ne kövesse a lépést áremelkedés a kutakon. A szakértő arra számít, hogy az üzemanyagok ára a közeljövőben tovább csökken. Grád Ottó emlékeztetett arra, hogy a védett üzemanyagárak a piacinál lényegesen alacsonyabb árszintet biztosítottak az autósoknak, de rajtuk kívül mindegyik más szereplő számára negatív hatással járt. A jelenlegi nemzetközi, illetve régiós és hazai piaci feltételek viszont lehetővé teszik a védett áras intézmény kivezetését, amit maximálisan támogat a hazai olajpiac valamennyi szereplője. Számukra ugyanis hatalmas károkat okozott a rendszer, a kisvállalkozásoktól a multicégekig. A megszüntetés ugyanakkor két feltételhez kötött, mégpedig, hogy ne okozzon ellátásbiztonsági kockázatot és áremelkedést a vásárlók számára. Ugyanakkor az Irán körüli fegyveres feszültség nemigen enyhül, és az olajszállítások szempontjából meghatározó Hormuzi-szoros biztonsága továbbra is kritikus. Ez pedig indokolná a védett árak további fenntartását, hiszen bármikor bekövetkezhet újabb olajválság. Arról is beszámoltunk, hogy pénteken számos magyarországi kisbenzinkút bezár, tiltakozásul amiatt, hogy a Tisza-kormány a jelek szerint cserben hagyja őket. A Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) hétfői közleménye szerint a Fidesz-kormány által bevezetett, és a Tisza-kormány kormány által meghosszabbított hatósági ár rendszere a magyar családi tulajdonban álló, benzinkutakat üzemeltető kkv-knek március óta mintegy 7,5-8 milliárd forint veszteséget okozott. Kapitány István a parlamenti vitában erről azt mondta: nem találtak a kártérítést biztosító, elkülönített keretet a költségvetésben. Az FBSZ érelmezi azt is, hogy a kedden elfogadott törvény „minden kontroll nélkül, azonnal újra bevezethetővé kívánja tenni” a hatósági árakat, „nem törődve az alapvető jogbiztonsággal sem, egy ember szubjektív döntésére akarják bízni több ezer magyar család megélhetését.” Felidézhetjük végül Magyar Péter miniszterelnök kampányígéretét, amely a 480 forintos benzinárról szólt. Az emlékezetes követelés egyébként nem volt reális a kampányidőszakban, hiszen nem biztosította volna az autósok és az olajvállalatok igényai közti egyensúlyt. Mindenesetre az iráni háború kezdetekor ezt posztolta Facebook-oldalára Magyar Péter: „Elég a dumából és a hangulatkeltésből! Azonnali adócsökkentést és benzinárstopot 480 forinton a magyar benzinkutakon!” Az egyik kampánybeszédében pedig így fogalmazta meg ugyanezt: „Maximáljátok 480 forintban a benzin árát! Próbáljátok meg, sikerülni fog!” Emlékezhetünk arra is, hogy akkoriban még javában tartott a Barátság olajvezeték ukrán oldali javítása a kijevi kormány állítása szerint, ami miatt nem érkezett Magyarországra a Mol által már kifizetett orosz olaj.
Eredeti cikk megtekintése →