Nemzetközi emberi jogi díjat kapott Iványi Gábor
Magyar Hírlap
2026-06-23 13:13
Iványi Gábor, a Magyar Evangéliumi Testvérközösség alapító lelkésze kapta idén a török emberi jogi aktivistáról elnevezett nemzetközi elismerést, az Ebru Timtik-díjat – tudatta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyarországi Metodista Egyház kedden.
Iványi Gábor, a Magyar Evangéliumi Testvérközösség alapító lelkésze kapta idén a török emberi jogi aktivistáról elnevezett nemzetközi elismerést, az Ebru Timtik-díjat – tudatta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyarországi Metodista Egyház kedden.
A közlemény szerint a döntés nemcsak a metodista lelkész több évtizedes elkötelezettségének elismerése az emberi jogok és a társadalmi igazságosság iránt, hanem egyben kiállás amellett, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog alapvető jog, amely védi az emberi méltóságot az államhatalommal szemben, különösen a társadalom peremére szorult egyéneket és közösségeket.
„Iványi Gábor élete és küzdelme hangsúlyosan megfelel a díj széles körűen értelmezett kritériumainak. Munkássága azt bizonyítja, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog védelme elválaszthatatlan a szegények, a hajléktalanok, a roma közösségek, a menekültek, a gyermekek, a fogyatékkal élők, az LMBTQ személyek, a vallási közösségek és mindazok védelmétől, akiket diszkrimináció és kirekesztés ér” – írta közleményében az egyház.
A lelkész hosszú évek óta valódi szolidaritási hálózatot épített ki Magyarországon és menhelyek, oktatás, élelmiszersegély és szociális szolgáltatások révén ő és az általa vezetett intézmények olyan emberekhez is eljutottak, akiket az állam elhanyagolt, elhagyott vagy szándékosan kirekesztett. Munkássága soha nem maradt meg a szimbolikus érdekképviselet szintjén, anyagi, mindennapi, életfenntartó szolidaritási formákat teremtett – közölték.
„Másrészt, pontosan ezen tevékenységek miatt Iványi és az általa vezetett intézmények maguk is politikai, adminisztratív, pénzügyi és végső soron büntetőjogi nyomásgyakorlás célpontjaivá váltak” – hangsúlyozták a közleményben.
Iványi Gábor ellen jelenleg hivatalos személy ellen csoportosan elkövetett erőszak bűntette miatt folyik büntetőeljárás. A vád szerint a lelkész és társai 2022. február 21-én az Iványi Gábor által vezetett Oltalom Karitatív Egyesület Dankó utcai székházában erőszakkal akadályozták munkájukban az egyesületet érintő, költségvetési csalás miatt indult büntetőügyben a helyszínen kutatást és lefoglalást végző pénzügyőröket.