Eldőlt a védett ár sorsa, 15 évig ihatják a levét a magyarok az elmúlt hónapoknak
ATV
2026-06-23 13:14
Szakértők szerint a védett ár hatalmas költségvetési terhet jelentett, aminek hosszú távú következményei lesznek.
Kedden 130 igen és 36 nem szavazat mellett elfogadta az Országgyűlés a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatot. A döntést a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták.
Kapitány István javaslata a behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezéséről szóló törvény módosítását is tartalmazta. A gazdasági és energetikai miniszter a javaslat kapcsán úgy vélekedett: olyan helyzet alakult ki Magyarországon, amikor a védett ár fenntartása nem szükséges.
Kiemelte: egy jól működő piacgazdaságban, ha a piac tudja szabályozni a tevékenységeket, az az egész gazdaság működésére jó hatással van. Véleménye szerint a kis benzinkutak üdvözlik a védett ár eltörlését, hozzátette viszont, hogy a benzinkutasok előző kormány által ígért kompenzációjának fedezetét nem találták a költségvetésben.
Óriási költségvetési teher volt a védett ár
A döntés kapcsán a Levegő Munkacsoport által szervezett keddi beszélgetésen szakértők fejtették ki a véleményüket. Dombi Mihály, a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem tudományos főmunkatársa megemlítette az Országgyűlés mai döntését, hozzátéve, hogy az elmúlt hónapok rengeteg tanulsággal szolgáltak – többek között a benzin- és dízelfelhasználást illetően is.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport emlékeztetett, hogy tervek szerint a jövőben a gazdasági miniszter egy személyben dönthet a védett üzemanyagár ismételt bevezetésről, megemlítette továbbá a jövedéki adó csökkentését is. Úgy vélekedett, ez rövid távon gazdagoknak kedvez, hosszabb távon azonban senkinek, kiemelve: Magyarországon a leggazdagabb 10% tízszer annyit költ üzemanyagra, mint a legszegényebb 10%.
Dombi Mihály hozzátette: a védett üzemanyagár havi 50 milliárd forintos költségvetési terhet jelentett, a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség előrejelzése szerint pedig 15 évig literenként 3 forintos többletet okoz majd az üzemanyagárakban.
Lukács szerint a magasabb jövedéki adóval visszafogott üzemanyag-fogyasztás visszafogná az importot is, emellett környezeti szempontból is sokkal kedvezőbb lenne, ha többen használnák a tömegközlekedést. Dombi ugyanakkor úgy vélekedett: Magyarországon nem elhanyagolható réteg szükségszerűségből használja az autót mint napi közlekedési eszközt.
Miklós László a Mol-csoport korábbi vállalati kapcsolatokért felelős igazgatója kiemelte, óriási kihívás előtt áll az új kormány, miután az előző kabinet éveken keresztül sulykolta, hogy az olcsó orosz energiahordozók miatt alacsonyak a benzin- és gázárak. Szerinte ebből egy szó sem igaz.