← Vissza

news.bsdnet.hu

Hőhullám: nemcsak a víz, az áram miatt is aggódhatunk

Economx 2026-06-23 14:02
A Compare the Market ár-összehasonlító oldal 85 ország adatait elemezte, amelyek a világ villamosenergia-fogyasztásának mintegy 90 százalékát fedik le, hogy feltárja, miként változik az áramkereslet a szélsőségesen meleg hónapokban. A kutatás szerint világszinten Görögországban nő leginkább az áramigény a hőség idején: a szélsőségesen meleg időszakokban 38,62 százalékos emelkedést mértek, ami személyenként és havonta 143,08 kWh többletfogyasztásnak felel meg. A második helyen Montenegró áll 22,49 százalékos növekedéssel, ezt követi Törökország (21,91 százalék), Horvátország (17,76 százalék), Olaszország (14,22 százalék) és Spanyolország (8,86 százalék). A tanulmány – amelyet az Euronews ismertetett – szerint Európában a hőhullámok idején általánosan megugrik az áramfogyasztás a hűtési igények miatt, a légkondicionálók és ventilátorok pedig 2022-ben a világ villamosenergia-felhasználásának mintegy 7 százalékát tették ki. A szakértők szerint a megnövekedett terhelés egyes országokban a hálózat határainak közelébe juttathatja a rendszert, ami növeli az áramszünetek kockázatát. Az elemzés arra is kitér, hogy Magyarországon az éves átlagos áramszüneti idő 2,92 óra, ami a vizsgált európai országok között az egyik legmagasabb érték. A vizsgált országok között Szlovénia 2,16 órával, Görögország 1,63 órával követi Magyarországot az éves kimaradási idő tekintetében. A jelentés szerint a hőhullámok idején tapasztalható túlterhelés egyes országokban már a rendszer stabilitását is befolyásolhatja, különösen a csúcsidőszakokban. Megosztom
Eredeti cikk megtekintése →