Fenntarthatóságával tündökölt a Toyota
Autószektor
2026-06-23 15:59
Az európai autóipari szaksajtó egyik legrangosabb megmérettetésén, a brit AutoTrader magazin által minden évben megszervezett Drivers’ Choice szavazáson idén a Toyota nyerte el az év legnagyobb jelentőségű fenntarthatósági kezdeményezését elismerő Sustainability Initiative Award díjat.
Az autógyártás egyike azon iparágaknak, amelyek utat mutatnak a társadalomnak és a gazdaságnak a környezettudatos üzletmenet terén. A harminc évvel ezelőtt útjára indított emissziócsökkentési törekvésektől kezdve lassan, de töretlen meggyőződéssel jutottunk el a ma uralkodó, holisztikus szemléletig. Ez a járművek teljes élettartamára vetített szénlábnyomát – azaz az üzemanyag-fogyasztásból adódó környezeti terhelés mellett a gyártás különböző fázisaihoz kapcsolódó, valamint a végső hulladékkezeléssel járó károsanyag-kibocsátást is – figyelemmel kíséri, és ennek megfelelően tesz lépéseket.
Miközben a Drivers’ Choice díjak – ahogy az elnevezés is jelzi – az olvasók véleményét tükrözik, a fenntarthatóság megítélését szakemberekre bízták az AutoTrader szerkesztői. A Carbon Literacy Project egy olyan, ENSZ által elismert program, amely a tudatosság növelésére, a változást eredményező, praktikus lépések bevezetésére összpontosít. Az ő megítélésük szerint peidg 2026-ban a Toyota körkörös gyártóüzeme volt a legértékesebb környezetvédelmi kezdeményezés az európai autóiparban.
A Toyota európai autógyártását 1992-ben megalapozó, a nagy-britanniai Burnastonban működő TMMUK üzem újabb – ezúttal globális – elsőséget könyvelhetett el, amikor 2025 harmadik negyedévében itt kezdte meg tevékenységét az a körkörös gyár ( Circular Factory ), amely különböző módokon gondoskodik az autóipari hulladékok minél hatékonyabb hasznosításáról. A forgalomból kivont járművekből kiemelt, teljes értékű alkatrészek ismételt beépítése – szükséglettől függően akár módosítás nélkül, akár egy gondos felújítást követően – mellett a már fel nem használható komponensek elemeire bontása és a gyártásba nyersanyagként történő visszavezetése (például a könnyűfém keréktárcsákból kinyert alumínium
motorblokk-gyártásban történő felhasználása) biztosítja, hogy a gépjárművek komponensei minél kisebb százalékban végezzék a hulladéklerakóban.
A kezdeményezés gyors és elsöprő sikerét igazolja, hogy a Toyota máris bejelentette, hogy Lengyelországban is létrehoz egy hasonló, körkörös gyártóüzemet. A két létesítmény évente 30 ezer autót forgat vissza a gyártásba, és ez csak a kezdet: a Toyota ugyanis szeretné a technológiákat és a módszereket külső partnerekkel is megosztani, hogy az eljárás minél szélesebb körben, a lehető leggyorsabb ütemben terjedhessen el Európában és utána világszerte.
A Toyota egyébként már a körkörös gyártóüzem bevezetése előtt ismerte a nyersanyagok közvetlen újrahasznosításának a gyakorlatát: Japánban például a gyári dolgozók mindennapi élete során felhalmozódó műanyag hulladékokból gyártanak üléskárpitot , illetve kidolgoztak egy olyan eljárást, amivel a fémhulladékok minden korábbinál hatékonyabban nyerhetők ki és szortírozhatók.
Fotó: Toyota