← Vissza

news.bsdnet.hu

Borasztó meleg lesz: kiadták a figyelmeztetést, harmadfokú hőségriasztás lép életbe

VG 2026-06-23 14:09
A jelenlegi másodfokú hőségriasztás június 20-a óta van érvényben, azonban az előrejelzések alapján Dr. Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos annak meghosszabbítása mellett döntött. Erről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egy közös közleményben értesítette a lakosságot. Mivel a következő napokban extrém melegre lehet számítani, ezért a hosszabbítás mellett a hétvégétől magasabb fokú riasztás lép érvénybe. A másodfokú riasztás június 20-tól június 23-ig van érvényben, azonban ez június 26-ig meghosszabbításra került. A következő napok fizikailag és mentálisan egyaránt megterhelik a szervezetet. A leginkább veszélyeztetettek továbbra is a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők. A hatóságok ismételten arra kérnek mindenkit, hogy a nagy melegben fokozottan figyeljünk önmagunkra és egymásra. Egy palack víz, néhány segítő szó, szükség esetén a mentők hívása akár életet is menthet. A hőségriasztás szombati kezdete óta már csaknem száz alkalommal hívták a tűzoltókat egyedül élő, magukról életjelet nem adó idős emberekhez − figyelmeztet és számol be az aktualitásokról a közlemény. A hatóságok arra is emlékeztetnek, hogy a nagy melegben fontos a folyadékpótlás, ezért senki ne induljon útnak ivóvíz nélkül, illetve lehetőség szerint Amennyiben szabadtéri programokon veszünk részt, akkor érdemes néhány szempontot szem előtt tartani. A kánikula idején a legfontosabb a prevenció, ezért az NNGYK szerint A közlemény szövege arra is emlékeztet mindenkit, hogy strandolás közben senki ne ugorjon felhevült testtel a vízbe, valamint arra is, hogy ha tehetjük a legmelegebb órákban tartózkodjunk árnyékban, vagy légkondicionált helyiségben. Utóbbiak listája a katasztrófavédelem oldalán, nyilvánosan elérhető . A nagy melegben kialakulhatnak lokális zivatarok , ezért figyeljük a viharjelzéseket. A katasztrófavédelem a nagyobb magyarországi tavakon április elseje és október vége között viharjelzőrendszert üzemeltet. A Balatonon lévő összesen 54 viharjelzőlámpának köszönhetően egy adott pontról legalább hármat lehet látni. A Velencei-tónál 4, a Tisza-tónál 5, a Fertő-tónál pedig 11 viharjelzőlámpa található. Ilyenkor a vízben tartózkodni, úszni vagy vízi sporteszközöket használni csak a parttól számított ötszáz méteren belül szabad. A közlemény emlékeztet arra is, hogy senki ne hagyja gyermekét, vagy házikedvencét a parkoló autóban, mivel az még árnyékban is életveszélyesen felmelegedhet. A szélsőséges időjárási körülmények miatt több vármegyében tűzgyújtási tilalom van érvényben , amely az erdőkre és azok kétszáz méteres körzetére vonatkozik. Az érintett területeken még a kijelölt tűzrakóhelyeken is tilos tüzet gyújtani. Magánterületeken, saját kertekben nincs tiltás, azonban fontos a kiemelt elővigyázatosság. A hőségriasztásokkal kapcsolatos friss információk elérhetők a katasztrófavédelem által működtetett, ingyenesen letölthető VÉSZ applikáción keresztül is. Az alkalmazás valós idejű értesítéseket küld a riasztások időtartamáról és fokozatáról, így segít felkészülni az extrém időjárási körülményekre.
Eredeti cikk megtekintése →