Lemondott a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, teljest tisztújítás következhet
Blikk
2026-06-23 14:05
Véget ér egy régóta húzódó konfliktus, távozik Gyulai Miklós az atlétikai szövetség éléről. Az elnök mindezt levélben közölte a közvéleménnyel a szövetség holnapján megjelent nyílt levelében. Hozzátette, véleménye szerint teljes tisztújítás szükséges. Azt is közölte, hogy úgy gondolja, a jelenlegi elnökség összes tagjának le kell mondania, így szeptemberben megtörténhet a teljes tisztújítás.
Halas Zoltán
Rovatvezető-helyettes (Sport)
Ezeket látta már?
A szövetségben régóta szinte háborús állapotok uralkodtak , a sportág két részre szakadt, és mindez a működésben is sok gondot okozott. Gyulai döntése ezt a helyzetet oldhatja meg . Levelében hosszasan részletezte, miért határozott így.
„Tisztelt Tagszervezetek! Kedves Atlétabarátok!
Tartom a szavam: ahogyan azt korábban jeleztem, 2026. szeptember 1-jei hatállyal lemondok a Magyar Atlétikai Szövetség elnöki tisztségéről. Döntésemet természetesen hivatalos formában is jelzem. Ez személyes elhatározás, amelyről nem kívánok vitát nyitni, és amelyet véglegesnek tekintek.
Ugyanakkor szeretném egyértelművé tenni, hogy nem lehet szó semmiféle látszatmegoldásról vagy részleges változásról. Meggyőződésem szerint – és ahogy a visszajelzésekből is ezt tapasztalom! – teljeskörű tisztújításra van szükség. Ezért elvárom, hogy az elnökség valamennyi tagja nyújtsa be lemondását, és ezzel teremtsék meg a teljeskörű tisztújítás lehetőségét, a versenyszezon után, szeptemberben.
A magyar atlétika legfontosabb érdeke a teljeskörű tisztújítás mellett a működőképesség megtartása, így az örömteli, hogy az általam immár harmadik alkalommal előterjesztett javaslatot az elnökség elfogadta, és jóváhagyta a Magyar Atlétikai Szövetség alaptevékenységéhez kapcsolódó kötelezettségvállalásokat. Ennek köszönhetően a magyar atlétika működése szempontjából elengedhetetlen feladatok finanszírozása biztosított.
A teljeskörű tisztújításig elsődleges feladatunk a vállalt kötelezettségek teljesítése. Különösen fontosnak tartom, hogy a tagszervezetek számára biztosított műhelytámogatások a tervezett mértékben haladéktalanul eljussanak a szakosztályokhoz, az egyesületekhez, hiszen ez alapvető feltétele a mindennapi szakmai munkának és a sportolók felkészülésének.
Meggyőződésem, hogy a közösség érdeke minden egyéni szempontnál fontosabb. A magyar atlétikának most nyugalomra, együttműködésre és kiszámítható működésre van szüksége. Döntésemmel is a kedélyek megnyugvását kívánom szolgálni, valamint azt, hogy a 2026-os versenyszezont a magyar atlétika a lehető legjobb eredményekkel tudja lezárni.
Azt, hogy az elmúlt időszak eseményei milyen csalódást okoztak számomra , azok, akik közelről ismernek, pontosan tudják. Erről most nem kívánok többet mondani. Figyelmemet és energiámat továbbra is kizárólag a magyar atlétikára, annak sportolóira, edzőire és közösségére fordítom.
Hiszem, hogy a magyar atlétika erősebb minden személyi vitánál, és közös felelősségünk, hogy a sportágunk a következő időszakban is sikeresen működjön.
Kérem továbbá, hogy a nyílt levelem tartalmát mindenki teljes terjedelmében közölje!
Nem szavakra, hanem tettekre van szüksége szeretett sportágunknak, nem küldöttgyűlésekre, hanem zavartalan felkészülésre és minél jobb eredményekre! Én továbbra is hiszek bennetek, és ameddig tehetem, támogatlak Titetek, hiszen Ti vagytok a magyar ATLÉTIKA!„
A konfliktus régóta húzódott a felek között, másfél hónapja például a a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) küldöttgyűlésén a titkos szavazások során egyik beszámolót sem fogadták el.
Már ezt megelőzően is megosztott volt a tagság, illetve a vezetőség. Érdekesség, hogy már egy évvel korábban is felvetődött a szervezetet 2009 óta irányító Gyulai visszahívása, miután a hattagú elnökségből hárma jelezték, szerintük nem az alapszabályban foglaltaknak megfelelően végzi tevékenységét, és a szövetség irányításában nem biztosítja az elnökség közreműködésének lehetőségét.
A küldöttek végül egyik beszámolót sem fogadták el, így a felügyelő bizottság és a könyvvizsgáló jelentését a 2025-ös költségvetésre vonatkozóan, de a szakmai részt illetően a tavalyi tevékenységről, valamint az idei tervekről szóló beszámolót sem. Hasonló sorsra jutott az alapszabály módosítása is.
Most van rá esély, hogy ismét egységessé váljon a magyar atlétika.