Szilágyi Áronék újabb aranyérme egyszerre öröm és dilemma
Magyar Nemzet
2026-06-23 14:44
Az aranyérem úgy általában, megszokhattuk, elfedi a gondokat. A magyar csapat Antonyban további három érmet szerzett, és Olaszország, valamint Franciaország mögött, Oroszországgal holtversenyben harmadik lett az éremtáblázaton. Ez alapján nincs ok a panaszra, különösen úgy, hogy az oroszok ismét a legerősebb összeállításukban jelentek meg.
Boczkó Gábor szövetségi kapitány mégsem pusztán az éremtáblázat alapján vont mérleget. Az Eb előtt három csapatéremmel lett volna igazán elégedett, ehhez képest egy arany és egy ezüst adatott meg csapatban.
– Félig tele a pohár, avagy egyik szemem sír, a másik nevet – fogalmazott Boczkó a Magyar Vívószövetség honlapján . Szerinte a bravúrok mellett akadtak halványabb szereplések is: a női kardozók negyedik helye nagyon közel volt az éremhez, férfi párbajtőrben viszont dolgozni kell azon, hogy ismét minden a régi kerékvágásba kerüljön.
A legfényesebb pont változatlanul férfi kard. Szilágyi Áronék sorozatban harmadszor, az elmúlt hét Eb-n pedig már ötödször nyertek csapatban Európa-bajnoki címet . Szilágyi mind az öt sikernek részese volt, Szatmári András négyszeres, Rabb Krisztián háromszoros Európa-bajnok.
– Szilágyi Áronék az elmúlt hét Európa-bajnokságon ötször állhattak a dobogó tetejére, ez egészen kivételes – süvegelte meg a csapatot a kapitány. Az egyéni bronzot szerző Szatmári és a nyolc közé jutó Rabb eredménye tovább erősíti ezt a képet.
Női párbajtőrben is látványos előrelépés történt. Muhari Eszter egyéni bronza és a csapat ezüstérme azt mutatja, hogy a magyar szakág közelít a legjobbakhoz. Boczkó szerint ez a fegyvernem a férfi karddal együtt „helyrerakta” a magyar Eb-t, és azt reméli, hogy a világbajnokság után a csapat odaér a közvetlen világelitbe. A döntőben Muhari remekléséhez a társak kevesebbet tudtak hozzátenni, de ez inkább tanulási folyamat: a finálék hangulatához is hozzá kell szokni.
A női kardozóknál ott maradt a levegőben a kérdés: hogyan lett a nagyon ígéretes helyzetből negyedik hely? Szűcs Luca és Battai Sugár egyéniben is nyolc közé jutott, a csapat pedig az oroszok elleni elődöntőben és az olaszok elleni bronzmeccsen is közel volt ahhoz, hogy másként alakuljon a verseny. Az egy győzelem, két vereség nem szép mutató, mert mindkét elveszített asszóban benne volt a győzelem lehetősége.
A legnagyobb fejtörést a férfi párbajtőr okozza. Egyéniben továbbra is ott vannak a magyar nevek az élmezőnyben, Antonyban Andrásfi Tibor nyolc közé jutott, Siklósi Gergely, Koch Máté és Nagy Dávid továbbra is a világ élvonalához tartozik. Csapatban azonban ez nem köszön vissza. Az olimpiai bajnok négyes hetedik helye önmagában még nem tragédia, az eredmények íve viszont aggasztó. Boczkó az ukránok elleni vereség után nem szépítette a helyzetet :
– Ukrajnától ki lehet kapni, de egyértelműen csalódott vagyok. Én is, a fiúk is. Bármit próbálunk, bármit csinálunk másként, nem hoz előrelépést, sőt csak még inkább csúszunk hátrafelé… Megrekedt a szekerünk kereke a sárban, ám az egyértelmű, hogy azt onnan kihúzni-kitolni csak még több munkával tudjuk.
A tőrözők érem nélkül maradtak. Pásztor Flóra négy közé jutása sokak szerint vitatható bírói ítéleten múlt, a női csapat viszont nyeretlenül zárt. A vb-bronzérmes férfi tőrcsapat ötödik lett; fájó a negyeddöntős vereség, miközben egyéniben mind a négy férfi tőröző bejutott a legjobb tizenhat közé, Dósa Dániel és Mihályi Andor pedig a nyolcig menetelt.
A magyar vívás továbbra is ott van Európa élmezőnyében, de Boczkó korábbi figyelmeztetése most is érvényes: az olasz, a francia és a magyar vívás erős, az ukránok is azok, az oroszok visszatérése pedig átrendezte az erőviszonyokat, miközben világviszonylatban már nem Európa a legdominánsabb földrész.
A világbajnokság július 22-én kezdődik Hongkongban. – Továbbra is vallom, hogy a világbajnokság a szezon legfontosabb versenye, ennek megfelelően állunk hozzá – mondta Boczkó. A fő cél változatlan: Los Angelesre négy magyar csapat kvalifikáljon. Antony után ez egyszerre tűnik reálisnak és küzdelmesnek.