Döntöttek a hatósági áras tankolásról
Forbes
2026-06-23 14:06
A jövőben nem tankolunk hatósági áron, de rendkívüli helyzetben újra bevezethetőek lesznek.
Mi történt? Az Országgyűlés 130 igen szavazattal elfogadta az üzemanyagárak szabályozását átalakító törvényt, amely megszünteti a benzinre és dízelre vonatkozó hatósági árakat, írja a 24.hu. A döntést az indokolja, hogy a piaci árak jelenleg elérik vagy több esetben alulmúlják a korábbi árszinteket.
A jogszabály ugyanakkor kimondja, hogy rendkívüli piaci helyzetben a kereskedelempolitikáért felelős miniszter ismét hatósági árat vezethet be a fogyasztók védelmére.
Kontextus: A törvény szigorú ellenőrzési és szankciós rendszert is létrehoz. A szabályokat megszegő vállalkozások 100 ezer és 150 millió forint közötti bírságra számíthatnak, visszaeső esetben pedig ideiglenesen bezárhatják a töltőállomást.
Ezen kívül a miniszter rendeletben szabályozhatja a készletek felszabadításának feltételeit, az ellátási prioritásokat, sőt szükség esetén fogyasztáskorlátozó intézkedéseket is elrendelhet. Az új szabályok a kihirdetést követő napon lépnek hatályba.