Magyar Péter megvonná Novák Katalin és Schmitt Pál kiváltságait
Demokrata
2026-06-23 15:17
„Javasolni fogjuk, hogy azon köztársasági elnökök, akik nem töltötték ki a teljes ciklusukat, a jövőben ne részesüljenek élethosszig tartó juttatásokban” – írta közösségi oldalán a kormányfő.
A kezdeményezés a jelenlegi szabályok alapján két korábbi államfőt, Novák Katalint és Schmitt Pált érintheti.
Novák Katalin 2024. február 10-én mondott le köztársasági elnöki tisztségéről, kevesebb mint két évvel megválasztását követően. Távozását az úgynevezett kegyelmi ügy váltotta ki, miután nyilvánosságra került, hogy elnöki kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesének.
Schmitt Pál 2012. április 2-án mondott le hivataláról. Döntését azután jelentette be, hogy a Semmelweis Egyetem plágiumügy miatt visszavonta doktori címét. Az ügyben megállapították, hogy doktori dolgozata jelentős részben más szerzők munkáira épült megfelelő hivatkozás nélkül.
A jelenlegi szabályozás alapján a volt köztársasági elnökök hivataluk megszűnését követően több kiemelt juttatásra jogosultak.
Életük végéig megkapják a mindenkori köztársasági elnöki illetménnyel megegyező összeget, amely jelenleg havi 6,48 millió forint. Emellett legfeljebb háromfős titkárságot tarthatnak fenn, állami tulajdonú rezidenciát használhatnak, valamint szolgálati gépkocsi és sofőr is rendelkezésükre áll.
A volt államfőket kiemelt egészségügyi ellátás is megilleti, amelynek költségeit az állam viseli.
A juttatások ugyanakkor nem minden esetben járnak automatikusan. Ha a volt köztársasági elnök újabb állami tisztséget vállal vagy a versenyszférában helyezkedik el, egyes juttatások folyósítása szünetelhet.
A miniszterelnök bejelentése alapján a kormány olyan jogszabály-módosítást készíthet elő, amely a teljes mandátumukat ki nem töltő volt államfők esetében megszüntetné az élethosszig tartó kedvezményekre való jogosultságot.