NKA-botrány: hat embert őrizetbe vett a NAV, köztük egy volt fideszes polgármestert
ATV
2026-06-23 17:58
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hat embert vett őrizetbe az NKA-botrány néven elhíresült, 17 milliárd forintot meghaladó kulturális támogatásokkal kapcsolatos ügyben. Az érintetteket gyanúsítottként hallgatták ki.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében közölte: Halad előre a Hankó-botrány felderítése. Mint kiderült, a NAV ma hat érintettet vett őrizetbe a 17 milliárd forintot meghaladó támogatások ügyében.
A miniszter szerint elengedhetetlen a nyomozók munkája, valamint a korábbi, politikai lojalitásból kiosztott közpénzek átvilágítása. Hozzátette: csak így lehet átláthatóan átalakítani, szakmai alapon működővé tenni a kulturális támogatási rendszert, annak kiépítését.
A 24.hu értesülései szerint a hat őrizetbe vett személyt gyanúsítottként hallgatták ki, köztük a fideszes Bús Balázst is, aki korábban Óbuda polgármestere volt, valamint a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke is. Bús azt követően távozott önként a posztjáról, hogy az április 12-i választás után kirobbant az NKA-botrány, ahol kiderült, hogy 17 milliárd forint közpénzt osztottak ki Fidesz-közeli személyek között. Papp Gábor, a politikus ügyvédje közölte, hogy ügyfele részletes vallomást tett a hatóságoknak.
Az ATV június 16-án számolt be róla, hogy a Nemzeti Kulturális Alap támogatásainak ügyében indított győri nyomozásokat a NAV összevonta az NKA-ügyben már folyamatban lévő büntetőeljárással – közölte Kósa Roland, Győr alpolgármestere, aki korábban feljelentést tett a „furcsa NKA-támogatások” ügyében.
„Miután nyilvánosságra kerültek a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) vállalhatatlan, sok-sok milliárd forint közpénzt Fidesz-közeli szervezeteknek juttató döntései, és ezzel kirobbant az NKA-botrány , polgármester úrral azonnal elrendeltük az ügy helyi vonatkozásainak kivizsgálását. A vizsgálatot lefolytató csapatunk nehezen magyarázható támogatói döntésekre lelt. Több mint 100 millió forint közpénz jutott olyan helyi »szervezeteknek«, amelyek valójában értelmezhető tevékenységet nem végeznek. A problémakör négy egyesülethez kapcsolódik, és összesen 105 millió forint állami támogatásban részesültek 2025.11.19-én és 2026.01.22-én” – közölte az alpolgármester, aki az említett egyesületeket és a támogatások mértékét is megnevezte: