Félmillióba került Miskolcon a soron kívüli műtét: sokkoló, ami utána kiderült
Kiskegyed
2026-06-23 19:31
A csúszópénzt átadó hozzátartozó még az orvosoknál is súlyosabb, kétmillió forintos büntetést kapott. Az ügy ezzel nem zárult le, másodfokon a Debreceni Ítélőtábla folytatja az eljárást.
A szövevényes történet még 2022 tavaszán kezdődött. Egy nő szerette volna elkerülni az egészségügyi várólistát, ezért minden áron meg akarta gyorsítani idős édesanyja térdprotézis- műtétjét . A cél érdekében felvette a kapcsolatot a megyei kórház egyik vezető beosztású orvosával, aki készségesnek mutatkozott:
megszervezte a találkozót a beavatkozást végző osztályvezető főorvossal.
A gyorsabb beavatkozásnak azonban ára volt: a hozzátartozó még a műtét előtt mindkét orvosnak készpénzt adott át. A sikeres operáció után a történet nem ért véget, az utólagos „hálálkodást” egy taxisofőr közreműködésével bonyolították le, aki további összegeket juttatott el az operáló főorvosnak. A bírósági megállapítások szerint az osztályvezető főorvos összesen 300 ezer, kollégája pedig 200 ezer forintot fogadott el illegálisan.
A törvényszék az osztályvezető főorvost folytatólagosan elkövetett vesztegetés elfogadása, a közvetítő orvost pedig vesztegetés elfogadása miatt mondta ki bűnösnek.
Mindketten 1,5 millió forintos pénzbüntetést kaptak, emellett a bíróság elrendelte a jogtalanul elfogadott összegek vagyonelkobzását is.
A legkeményebb büntetést mégsem ők, hanem a vesztegető hozzátartozó kapta: a nőt 2 millió forint megfizetésére kötelezték. A műtéten átesett idős édesanyát és a pénzt szállító taxisofőrt a bíróság egy évre próbára bocsátotta.
Az ítélet indoklásakor a bíróság hangsúlyozta, hogy bár tisztában vannak a hálapénz egykori, rendszerszintű elterjedtségével, a régi reflexek már nem mentesítenek senkit a szigorú jogszabályok alól. Kiemelték: az egészségügyi várólisták pénzért való átugrása és a csúszópénz elfogadása ma már súlyos bűncselekménynek számít.
Mivel az ítélet nem jogerős, és az érin
via