Változás jön a MOHU-nál: fizetőssé válik egy eddig ingyenes szolgáltatás
ATV
2026-06-24 02:33
A MOHU július 1-jétől megszünteti az építési-bontási hulladék ingyenes leadásának lehetőségét a kijelölt hulladékudvarokban. A társaság közlése szerint a döntés hátterében a szolgáltatással kapcsolatos visszaélések állnak.
A MOHU tájékoztatása alapján 2026. július 1-től már csak térítés ellenében lehet leadni az építési-bontási hulladékot a kijelölt hulladékudvarokban. Az új szabályok szerint az átvétel díja egységesen bruttó 36 forint kilogrammonként, mennyiségi korlátozás nélkül – írja a 24.hu . A társaság szerint a korábbi rendszer fenntarthatóságát veszélyeztették a tapasztalt visszaélések.
Megszűnik az ingyenes leadás
A változás két hulladéktípust érint. Fizetőssé válik a HAK 17 09 04 kódszámú kevert építési-bontási hulladék, valamint a HAK 17 01 07 kódszámú beton-, tégla-, cserép- és kerámiahulladék, illetve ezek keverékének leadása.
A társaság hangsúlyozta, hogy az építési-bontási hulladék nem tartozik a koncessziós hulladékok közé. Ennek ellenére a MOHU továbbra is biztosítja a hulladékudvari leadás lehetőségét a lakosság számára, amit kényelmi szolgáltatásként említett közleményében.
Ezért vezetik be a díjat
A társaság szerint az ingyenes, mennyiségi korláthoz kötött szolgáltatást eredetileg a lakosság számára hozták létre. Az elmúlt időszakban azonban több alkalommal is előfordult, hogy gazdálkodó szervezetek visszaéltek a lehetőséggel.
A MOHU közlése szerint ezek az esetek nemcsak a szolgáltatás fenntarthatóságát veszélyeztették, hanem egyes helyeken annak működését is megnehezítették.
A bevezetett díj a cég tájékoztatása alapján kizárólag a hulladékkezeléssel kapcsolatos költségeket fedezi. Ide tartozik a gyűjtés, a tárolás, a szállítás és a kezelés költsége is.
Kik vehetik igénybe a szolgáltatást?
Az építési-bontási hulladék leadása továbbra is kizárólag lakossági ügyfelek, vagyis természetes személyek számára lesz elérhető.
A leadáshoz személyi igazolvány és lakcímkártya bemutatása szükséges, meghatalmazással azonban továbbra sem lehet hulladékot átadni.
A társaság azt is közölte, hogy a hulladék leadását követően a számlát utólag küldik ki az ügyfeleknek, amelyet a megadott határidőn belül kell rendezni.