Visegrádi báránybőr
Magyar Nemzet
2026-06-24 05:00
Sokkal könnyeb közösen elérni a sikereket, mint külön-külön, erről beszélt Magyar Péter a találkozó után. Szerinte valamennyi résztvevő elkötelezett az együttműködés megerősítése mellett. Hozzátette, egy olyan V4-et képzelnek el, amely képes kézzel fogható eredményeket felmutatni, amely erős, hiteles hangként jelenik meg az európai döntéshozatalban. Megjegyezte, Közép-Európa ma az EU egyik legdinamikusabban fejlődő térsége.
Úgy vélte, Európa jövőbeli sikere a versenyképes gazdaságon alapszik.
Magyar Péter azt is mondta, egy tervet adott át cseh, szlovák és lengyel kollégájának, amely egy gyorsvasút építését vázolta fel a négy ország fővárosa között. Arra kérte a V4-es miniszterelnököket, hogy vizsgálják meg a terveket, és a szlovák elnökség alatt térjenek rá vissza a tárgyalóasztalnál. Szó esett az energiaellátás biztonságáról, az országok összekapcsolásáról. Azt is kiemelte, hogy a V4-ek továbbra is támogatják a nyugat-balkáni országok európai integrációját, mert az közös uniós érdek. A tudományos, kulturális és civil együttműködés megerősítése is napirendre került.
Robert Fico szlovák kormányfő arról beszélt a sajtónak, hogy hamarosan bemutatja a szlovák elnökség prioritásait, amelyről azt mondta
Úgy tűnik, az illegális migráció a visegrádi négyek kulcsfontosságú témája lesz az elkövetkező hónapokban. A migrációs paktumról szólva leszögezte, Szlovákia ellenezte azt. Szerinte csak olyan témákat kell asztalra tenni, amelyeken biztosan közös állásponton vannak. A szlovák elnökség egyik pillére a versenyképesség megerősítése az EU-ban, amelyben hasonló állásponton állnak a V4-ek – mondta Fico, aki szerint mindenképp foglalkozni kell a megfizethető energiaárakkal. A negyedik pillér az emberi kapcsolatok további erősítése. A V4+ formátumról szólva pedig kijelentette, hogy az támogatandó. Újságírói kérdésre válaszolva elárulta, hogy a találkozón csak a V4 együttműködésről volt szó, és nem érintették a Benes-dekrétumok kérdését. Nem került szóba esetleges szlovák–magyar csúcstalálkozó sem.
Andrej Babis cseh kormányfő szerint ez a négy ország Európa jövője, és meggyőződése, hogy megint tökéletesen fognak működni, ahogy az a múltban történt. Az a koordináció, amivel mindig is rendelkeztek, a jövőben is fennáll majd, szögezte le. Egy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, a politika a személyes kapcsolatokról szól, amelyek jelenleg igen jók a négy miniszterelnök között, a kémia működik közöttük. Donald Tusk lengyel miniszterelnök pedig azt emelte ki, hogy a visegrádi együttműködés a bizalomra épül. A közép-európai országok olyanok, amelyek nagy tapasztalattal rendelkeznek a történelem és az együttműködés kapcsán, ezért képesek voltak eddig is hallatni a hangjukat az európai színtéren. Szerinte nincs akadálya annak, hogy a V4 képes legyen szembeállítani az ötleteit a nyugat-európai nagyhatalmakkal, mert a V4 az egyik legnagyobb hatalom lesz. Reményét fejezte ki, hogy a jövőben a kulcsfontosságú témákban, mint az energia, a migráció, a kohézió, a mezőgazdaság közösen képviselhetik az érdekeiket.