← Vissza

news.bsdnet.hu

Rendkívüli intézkedéseket vezettek be Olaszországban, a hőség miatt a munkát is felfüggeszthetik

Index 2026-06-24 05:10
A római kormány a rendkívüli hőség miatt engedélyezte, hogy bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban csökkentsék vagy ideiglenesen felfüggesszék a munkavégzést, miközben tizenöt városban a legmagasabb hőségriasztást lépett életbe kedden – közölte az MTI. A munkaidő csökkentése, vagy a munka esetleges felfüggesztése esetén a dolgozóknak biztosított az alapbér. A kormány a rendkívüli energiafogyasztás következtében kormánybiztos kinevezését jelentette be, akinek a stratégiai tevékenységekhez szükséges energiamennyiség biztosítása lesz a feladata. Olaszország tartományai már június elejétől korlátozzák a munkavégzést a nap legmelegebb óráiban. Az északkeleti Venetóban például 12.30 és délután 16 óra között szüneteltetni kell a munkát az építőiparban, a kőbányákban, a mezőgazdaságban és a kertészetekben. Kivételt a közhasznú munkák jelentenek, valamint a polgári védelem és más mentő tevékenységek. A Coldiretti termelői szövetség üdvözölte a kormány intézkedését, hangoztatva, hogy a földeken jelenleg közel félmillióan dolgoznak a zöldség- és gyümölcsbetakarításban. A munkaadók feladata betartatni a hőség miatt elrendelt szabályokat – tette hozzá a Coldiretti. Kedden már 15 városra volt érvényes a legmagasabb szintű, vörös riasztás: Ancona, Bologna, Bolzano, Brescia, Firenze, Frosinone, Milánó, Perugia, Pescara, Rieti, Róma, Torinó, Velence, Verona, Viterbo városában. Az egészségügyi minisztérium közölte, hogy a riasztás szerdára is érvényes. Tovább fokozódik a hőség Magyarországon: az országos tiszti főorvos péntek éjfélig meghosszabbította a másodfokú hőségriasztást, szombattól pedig már a legmagasabb, harmadfokú riasztás lép életbe az egész országban. A hatóságok szerint a tartósan extrém meleg komoly terhelést jelenthet a szervezet számára, különösen a kisgyermekek, az idősek és a krónikus betegek esetében. A hőhullám hatásait jól mutatja, hogy az elmúlt napokban már csaknem száz alkalommal kellett a tűzoltóknak segítséget nyújtaniuk egyedül élő, magukról életjelet nem adó időseknek. (Borítókép: Firenze. Fotó: SerrNovik / Getty Images)
Eredeti cikk megtekintése →