← Vissza

news.bsdnet.hu

Drámai vízhiány Zalában, 29 településen rendeltek el korlátozást – elindultak a lajtoskocsik

ATV 2026-06-24 05:06
Az ivóvízhálózatról történő öntözésekkel indokolják a vízhiányt, 18 ezer fogyasztót érint a korlátozás. Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, a 29 településen mintegy 18 ezer fogyasztót érint a korlátozás, de főként Zalacsány és Kehidakustány esetében nyaralóövezeteket is. Ezen a területen kilenc tározója van a közműcégnek, ebből kettő már szinte teljesen kiürült, ezért a magasabban fekvő területeken érezhető leginkább a vízhiány. Zalaszentgrót feljebb eső részein, továbbá Bazsiban, Döbröcén, Kisgörbőn, Nagygörbőn, Sümegcsehiben és Türjén az alacsony víznyomás miatt lajtoskocsikkal biztosítanak ivóvizet az ott élőknek. Arnhoffer András elmondta, több mint 40 éves szakmai tapasztalata alatt még nem volt példa ilyen mértékű vízhiányra, mert Zala az egyik legcsapadékosabb megye, idén azonban komoly aszály sújtotta . Hozzátette: a talajvízszint jelentősen csökkent az egész térségben, miközben az emberek hatalmas mennyiséget használnak fel öntözésre az ivóvízhálózatból. „Megtehetik, mert egy üveg sör árából tulajdonképpen ezer liter ivóvízhez jutnak hozzá” , aminek az előállítása, tisztítása ugyanakkor többe kerül mint az ásványvízé – részletezte. Az ellátási területükön 69 településnél kérték az önkormányzatoknál a korlátozás elrendelését a vízhiány miatt, ám a döntés a településeken múlik. A Zalaegerszeg nyugati vízművéről ellátott városrész és a környező települések esetében is javasolták az elsőfokú korlátozást, az ott lévő gógánhegyi ivóvíztározóban kedden délben már csak 14 százalékon állt a töltöttség. A korlátozás célja, hogy mindenkinek legyen ivóvize, valamint megvédjék az intézmények ellátását. Az első fokozatnál arra kérik a fogyasztókat, hogy ne locsoljanak tömlővel vagy automata öntözőrendszerekkel. Tilos medencét tölteni, autót mosni, járdát hűteni. Mezőgazdasági vagy ipari célra sem lehet ivóvizet használni a tűzcsapokról. Másodfokú korlátozás esetében már az ipari felhasználóknak is 20%-kal kell csökkenteniük a fogyasztását. Kiemelte: amennyiben valaki illegálisan vizet vesz le a rendszerről, akkor a korlátozások idején nemcsak lopás miatt indul büntetőeljárás ellene, hanem közüzem megzavarása miatt is. Arnhoffer a kapacitásbővítésekre hívta fel a figyelmet, valamint a lakosság ösztönzését a csapadékvíz gyűjtésére, illetve a talajvizes fúrt kutak létesítésére. Jelezte: megtörténtek volna a szükséges fejlesztések is a hálózaton, ha az elmúlt 16 évben nem esett volna ki 20 milliárd forintnál is több bevétele a Zalavíz Zrt.-nek és az önkormányzatoknak.
Eredeti cikk megtekintése →