← Vissza

news.bsdnet.hu

Jönnek a kínaiak, de Európában más az úr

Vezess 2026-06-24 07:12
Mindössze egy év alatt másfélszeresére nőtt a kínai autógyártók piaci részesedése az Európai Unióban. Különösen az újonnan érkezettek rohamoznak nagy tempóban. 2026.06.24. szerda 08:12 2026 első öt hónapjában 4%-kal több személy gépjárművet adtak el az EU-ban, mint az előző év azonos időszakában, derül ki az európai autógyártók szövetsége, az ACEA által közzétett adatokból. A nagy játékosok továbbra is a hagyományos autógyártók: a VW-csoport, a Stellantis-csoport  és a Renault-csoport adják a piac több mint felét (53,6%), a Toyota, a Hyundai és a BMW együtt további 20,9 százalékot (pontos adatok a táblázatban.) Ami igazán megdöbbentő, az a fennmaradó 25,5 százalék megoszlása: ennek ugyanis valamivel több mint a harmadát, a teljes piac 9%-át a kínai autógyártók teszik ki. Tavaly máshogy néztek ki a számok: a három nagy cégcsoport 55,2 százalékon, a következő hármas csoport 21,8 százalékon zárt – ekkor tehát együttesen a piac 77%-át uralták még, szemben a mostani 74,5%-kal. A fennmaradó 23%-nak viszont alig több mint a negyede, 6% jutott a kínai autógyártókra. MG modellek Egyetlen év alatt másfélszeresére nőtt a kínai márkák piaci részesedése, amiben benne van az is, hogy a Chery, a BYD és a Leapmotor azóta kapcsolt rá igazából – százalékos növekedésük három számjegyű, ami ilyen csekély darabszámok mellett nem meglepő, ám mivel a Chery és a BYD tarsolyában vannak még további márkák, itt várhatóan lassabban fog visszaesni az erősödés mértéke. Borítékolhatjuk tehát, hogy az év végére, de akár már korábban is, a kínai szereplők elérik a 10%-os piaci részesedést, ami kétségtelenül fontos mérföldkő lesz a terjeszkedésükben. Omoda modellek Magyarországon 9,6 százalékkal több személyautót helyeztek forgalomba idén január és május között, mint egy évvel korábban. A DataHouse adataiból az is kiderül, hogy az 59 809 eladott személyautóból 5872 darabot értékesítettek kínai márkák – ez a teljes piac 9,82 százaléka, azaz még az európai arányoknál is erősebb. Egy évvel korábban ugyanez a szám 1911 darab volt, ami az akkori piac 3,5 százalékát tette ki – egyetlen év alatt tehát nem másfélszeresére, hanem 2,8-szorosára nőtt a kínai márkák piaci részesedése. (A magyar statisztikákban nem cégcsoportok, hanem egyedi márkák szerepelnek, ezért a számok közvetlenül nem összehasonlíthatók az EU-s adatokkal.) Jelenleg az Omoda 5 a legnépszerűbb kínai autó Magyarországon: az év első öt hónapjában 551 darabot adtak el belőle, ami több, mint ahány VW Tiguan (531 db) gazdára talált, és alig kevesebb, mint Suzuki Swift (570 db.) Ami egyébként a hajtásláncok megoszlását illeti, a full hibridek tovább erősítették jelenlétüket az Európai Unióban. A tavaly január és május között elérti 35,1%-ról 37,8%-ra emelték részesedésüket. Minden ötödik jármű (20%) tisztán elektromos volt – tavaly ilyenkor 15,3 százalékon álltak. A plug-in hibridek növekedése (8,3-ról 9,7%-ra) ugyanakkor nem jelentős. Folytatódik a tisztán belső égésű motorral szerelt járművek visszaszorulása: a benzines autók tavaly ilyenkor a piac 28,5, míg idén csak 22,4%-át tették ki, a dízelek 9,5-ről 7,6%-ra zuhantak. Kövesd a Vezess.hu -t a Google hírekben!
Eredeti cikk megtekintése →