← Vissza

news.bsdnet.hu

V4: Magyar Péter szerint újra él a lengyel–magyar barátság

24.hu 2026-06-24 07:30
Közös nyilatkozatban hirdették meg a visegrádi együttműködés újraindítását a V4-ek kormányfői a keddi gödöllői csúcstalálkozó után. Az MTI-hez eljuttatott dokumentum szerint Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország „visszatértek a gyökerekhez”, és megállapodtak abban, hogy a történelmi jelentőségű országcsoport keretében minden eddiginél szorosabban dolgoznak együtt. A Gödöllői Királyi Kastélyban tartott találkozón Magyar Péter magyar, Donald Tusk lengyel, Andrej Babis cseh és Robert Fico szlovák miniszterelnök vett részt. A csúcsot Magyar Péter hívta össze, és ez volt a június 30-ig tartó magyar V4-elnökség záróeseménye is. A közös nyilatkozat szerint a négy ország a közös érdekekre és a korábban elért eredményekre építené újra az együttműködést. Példaként az uniós politikában elért közös sikereket, a magas energiaárak elleni fellépést és a bevándorlás kezelését említették. A kormány.hu-n szerdán megjelent részletesebb beszámoló szerint a csúcstalálkozó fő célja a politikai párbeszéd felélesztése volt a 2026-os magyarországi választás után. A miniszterelnökök abban is megállapodtak, hogy újraindítják a V4-ek rendszeres egyeztetéseit az Európai Tanács és az Európai Unió Tanácsának ülései előtt, és közös érdek esetén összehangoltan lépnek fel az uniós fórumokon. A kormányzati közlemény szerint a közös munka fő területei közé tartozik az Európai Unió 2028–2034-es költségvetése, a kohéziós politika, az agrár- és vidékfejlesztés, a bővítéspolitika, a zöld átmenet, az autóipar, a kibocsátáskereskedelmi rendszer és a kereskedelempolitika. A négy kormányfő a honvédelmi, belügyi és kulturális együttműködés erősítéséről is megállapodott. Emellett támogatnák az észak–déli közlekedési és energetikai infrastrukturális projekteket, és közösen keresnének pénzügyi forrásokat ezekhez. Több köti össze, mint ami elválasztja A találkozón szó volt a V4+ formátum újraindításáról is. Ez olyan egyeztetési keret, amelyben a visegrádi országok uniós partnerekkel vagy EU-n kívüli országokkal hangolhatják össze álláspontjukat, illetve közös projekteket indíthatnak. Magyar Péter a csúcs utáni sajtótájékoztatón azt mondta: Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja. A magyar miniszterelnök szerint Közép-Európa ma erősebb, mint valaha. Azt is közölte, hogy átadott kollégáinak egy tervet a Budapest–Pozsony–Prága–Varsó szupergyors vasútvonal megvalósításáról. Magyar úgy fogalmazott: Európa szíve ma Közép-Európában dobog! Magyarország örömmel tér vissza a Visegrádi Négyek kebelébe. Kérdésre válaszolva azt mondta, a V4-es együttműködésben a törést a lengyel–magyar kapcsolatok megromlása okozta, most viszont szerinte a „lengyel-magyar két jóbarát” mondás ismét érvényes a legmagasabb politikai szinten is. A visegrádi miniszterelnökök legutóbb 2024 februárjában tartottak hivatalos találkozót. A gödöllői csúcsnak szimbolikus jelentőséget ad, hogy idén van a Visegrádi Nyilatkozat 35. évfordulója. Az együttműködést megalapozó dokumentumot 1991. február 15-én Václav Havel, Lech Walesa és Antall József írta alá.The post V4: Magyar Péter szerint újra él a lengyel–magyar barátság first appeared on 24.hu.
Eredeti cikk megtekintése →