Golyózápor a paradicsomban: napfelkelte helyett a halállal néztek farkasszemet a turisták
Kiskegyed
2026-06-24 07:33
Véres rendőrségi akcióba csöppent kedd hajnalban mintegy 50 turista a Rio de Janeiró-i Santa Marta favelában.
A látogatók a híres kilátóponton várták a napfelkeltét, amikor a környéket golyózápor és robbanások rázták meg.
A műveletnek hivatalos források szerint legalább négy halálos áldozata van.
A drámai események helyi idő szerint hajnali 4 óra körül kezdődtek, amikor a rendőrség nagyszabású razziát indított a hírhedt Comando Vermelho bűnszervezet felszámolására. A hatóságok célja több tucat elfogatóparancs végrehajtása volt a város egyik legveszélyesebbnek tartott bandájával szemben.
A Santa Marta favela kilátópontja Rio egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága, ahonnan lélegzetelállító panoráma nyílik a Megváltó Krisztus-szoborra és a Guanabara-öbölre. A kedd reggeli túrára érkező, nagyrészt argentin és chilei állampolgárságú csoport azonban tragikus helyzetben találta magát:
a lövöldözés elől a földre vetve, fedezékbe húzódva kellett átvészelniük a tűzharcot.
A csoportot kísérő fotós által készített, a közösségi médiában vírusként terjedő felvételeken jól látszik a turisták tehetetlensége. A zavargások során nemcsak a kilátóponton volt feszült a helyzet: egy arra közlekedő busz utasa egy kóbor golyótól a lábán sérült meg, a környékbeli lakóépületekbe és egy közeli metodista templomba pedig több lövedék is becsapódott.
A rendőrség közleménye szerint a tűzharc a „Megfékezési hadművelet” része, amely a Comando Vermelho területi előrenyomulásának megállítását célozza. A bűnszervezet az 1970-es években alakult ki a riói börtönökben, és mára Brazília egyik leghatalmasabb, nemzetközi hatáskörrel bíró szervezetévé nőtte ki magát.
A mostani akció egy jóval nagyobb, 2025 őszén indult offenzíva folytatása. A hatósági adatok szerint az átfogó művelet kezdete óta több mint 360 embert tartóztattak le, 137-en vesztették életüket az összecsapásokban, és közel 500 lőfegyvert – köztük csaknem 200 gépkarabélyt – foglaltak le a rendőrök.
Bár a hatóságok reggel 8 órára bejelentették a helyzet ellenőrzés alá vonását, a városrészben a rendőrségi műveletek még órákig folytatódtak.
via