Odacsap egyet a kormány a Molnak, még több különadót szednének be
Mfor
2026-06-24 07:49
Továbbra is az állam nyerhet a legtöbbet az orosz olajon.
Továbbra is az állam nyerhet a legtöbbet az orosz olajon.
Kármán András pénzügyminiszter terjesztette be azt az új törvényjavaslatot , amely megváltoztatná a kőolajtermék-előállítókat terhelő, az „extraprofit” után fizetendő különadó számítását – írja a 24.hu .
A tavaly elfogadott törvény tervezett módosítása szerint továbbra is fizetni kellene, sőt jövőre sem vezetnék ki.
Az új szabályozás szerint ezután is a Brent és az orosz Urál típusú kőolaj hordónkénti árkülönbözete alapján számítják az adót. Az adó a hordónként 2 amerikai dollárt meghaladó, de 5 amerikai dollárt meg nem haladó résznél 50, az 5 amerikai dollárt meghaladó résznél 95 százalék.
A módosítás először a 2026. augusztus havi kötelezettségre alkalmazandó. A javaslat nem nevesíti a Molt, de ez az olajcég adójának növelését jelenti, a kormány számításai szerint (előzetes hatásvizsgálata) ez idén 6,25 milliárd, jövőre 15 milliárd forint többletbevételt jelent a költségvetésnek.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója korábban többször is bírálta a különadót. Kármán András miniszteri meghallgatásán pedig arról beszélt, hogy az azonnali kivezetés nem reális, de a cél a különadók rendszerének fokozatos csökkentése.