Nem szabadul a Mol az extraprofitadótól, sőt, szigorít a kormány
Economx
2026-06-24 07:57
Kármán András pénzügyminiszter az Országgyűlés elé terjesztette az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvény módosításáról szóló javaslatát .
A törvénytervezet szerint a kormány fenntartja és meghosszabbítja az olajipari extraprofitadót, amely továbbra is a Brent és az Urál típusú kőolaj árkülönbözetéből számított nyereségre vonatkozik.
A jogszabály nem nevesíti a vállalatokat, de a konstrukció továbbra is elsősorban a Molt érinti. A kormány számításai szerint
az intézkedés idén 6,25 milliárd, jövőre 15 milliárd forint többletbevételt jelenthet a költségvetésnek.
„A nemzetközi energiapolitikai helyzet, az energiaárak tartós ingadozása, valamint az európai és globális gazdasági folyamatok következtében kialakult piaci bizonytalanság indokolttá teszi a kőolajtermék-előállítót terhelő különadó felülvizsgálatát” – olvasható az indoklásban.
Kármán András parlamenti meghallgatásán arról beszélt, hogy a jelenlegi, piactorzító hatású különadók rendszere a jövőben átalakulhat. Hozzátette: az azonnali kivezetés nem reális, de cél a fokozatos csökkentés és egy hosszú távon kiegyensúlyozott, átlátható adórendszer kialakítása. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az Orbán-kormány által bevezetett különadót korábban többször bírálta.
Megosztom