„Az adórendszerben az a szép, hogy bármit meg lehet adóztatni” – László Csaba volt pénzügyminiszter a vagyonadóról
HVG
2026-06-24 08:38
Ön szerint az az egymilliárd forint, amely felett várhatóan megadóztatják a vagyont, jól megállapított határ?
Ha azt nézem, hogyan tegyen szert a költségvetés a lehető legtöbb bevételre, akkor a százmillió, a tízmillió vagy akár az egymillió forintos küszöbérték még jobb lenne. De sokak szemében az egymilliárd is ijesztő, mert ezt már néhány budai vagy balatoni ingatlannal át lehet lépni, főleg ha a tulajdonosának van egy kis pénzügyi vagy céges befektetése is. Előfordulhat az is, hogy valaki ingatlanokban, műkincsekben vagy más eszközben egymilliárd forint fölötti vagyont örököl, de nincs annyi bevétele, hogy az adót befizesse. Ha kevesebb embert szeretne a kormány izgalomban tartani, érdemes lehet a küszöböt néhány milliárddal emelni. Ez klasszikus politikai kérdés, objektív közgazdasági elemzésekkel nem lehet alátámasztani.
Mi számítson bele a vagyonadó alapjába? A személyes használatú értéktárgyak, ingatlanok is?
Ha általános vagyonadó bevezetésére törekszik a kormány, akkor abba valamennyi vagyonelemnek bele kellene tartoznia, mert amint az egyes vagyonelemek értékelése vagy adóztatása között különbséget tesz a törvény, a pénzügyi, vagyoni döntéseknél a kedvezőbb adóztatású eszközök kerülnek előtérbe. Akár a pénzbehajtás, akár a társadalmi igazságosság a cél, nem célszerű különbséget tenni az arany, a magánrepülő, a jacht, a céges részvény, az ingatlan és a műtárgy adóztatása között. Minden eszközre egyformán ki kell terjednie, különben piactorzító hatású lesz.
A külföldön lévő vagyontárgyakra is?